Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Tony Robbins’ten Bakış Açını Değiştirecek 8 Alıntı

Bugün seninle çok değerli alıntılar paylaşacağım. Benim bugüne dek en çok ilham aldığım kişiden, Anthony Robbins’ten. Kitaplarını okumaya, videolarını izlemeye ve seminerlerini dinlemeye doyamadığım biridir Robbins. Bana göre de birçok otoriteye göre de kişisel gelişim ve doruk performans denilince açık ara en iyisidir.

Alıntılarına geçmeden önce, tanımıyorsan kısaca bahsedeyim ondan. Zor şartlarda büyümüş biridir Anthony ancak bu zorluklar, onun kendini keşfetmesini sağlamış. En büyük keşfi de başkalarının değişmesini sağlarken, kendisinin de değişebileceği gerçeği olmuş. Başka önemli bir ayrıntı da şu; üniversite mezunu bile olmayan, hatta bir dönem psikiyatrist ve psikologlar tarafından şarlatanlıkla suçlanan ancak onların yıllarca tedavi edemediği insanları bir seans ile değiştirebilen bu adamın önceki işi bir kurumda hademelikten başka bir şey değil.

Bununla birlikte yazdığı kitaplar, verdiği eğitimler ile milyonlarca insanın değişmesini sağlamış, aralarında ünlü sporcular, milyar dolarlık şirketlerin yöneticileri ve devlet başkanları da bulunan sayısız kişiye koçluk ve stratejistlik yapmış. Bugün ondan bazı alıntılar yapacağım senin için ve bunlar, bakış açını değiştireceği gibi, uyguladığın takdirde hayatını da değiştirecek kadar sağlam ve kaliteli. Çayını, kahveni aldıysan, hadi başlayalım😊

1. ”Hayatta hiçbir şeyin, ona verdiğimiz anlam dışında bir anlamı yoktur.”

Bunu William Shakespeare’de dünyaca ünlü oyunu Hamlet içinde ifade ediyordu:

“Aslında hiçbir şey iyi veya kötü değildir. Her şey bizim onlar hakkında ne düşündüğümüze bağlıdır.”

Bu gerçeği kabul ettiğinde bir daha asla eskisi gibi olmayacağına eminim. Çünkü yaşadığın herhangi bir şeyin ne olduğuna gerçekten sadece sen karar verirsin. İlişkin mi bitti? Bunun üzülecek bir şey olduğuna ya da seni özgürleştirdiğine karar vermek sadece sana kalmış. Daha iyisine layık olduğunu düşünebilir ya da “Onsuz ne yapacağım?” diyebilirsin. Ancak biri seni mutlu ve güçlü kılarken, diğeri hayatını olumsuz etkiler. Herhangi bir girişiminden istediğin sonucu alamadığında, bunu bir başarısızlık olarak değerlendirmek ya da seni güçlendirecek ve daha emin adımlarla ilerlemeni sağlayacak bir tecrübe olduğunu düşünmek de yine senin tercihindir.

2. Şikâyet etme, kabul et!

“Gerçekler net olarak anlaşıldığında, kararlar beyninize hücum eder.”

Anonim

Yaşananlardan şikâyet etmek ya da şu an bulunduğun durumu olduğu gibi kabul etmek, atacağın bir sonraki adımı belirleyecektir. Hayatının iplerini eline alabilmenin yolu, kim olduğunu ve nerede olduğunu hemen şimdi kabul etmektir. Kaderi, birilerini yahut kendini suçlamayı bıraktığın anda sağlıklı bir durum tespiti yapar ve daha iyisi için harekete geçecek sebebi de gücü de bulursun kendinde. Suçlamayı ve hayıflanmayı bırakıp, farkındalığını geliştirmek için hayatına farklı bir perspektiften bak. Önce nerede olduğunu anla ve kabul et, ardından da nereye gitmek istediğinden emin ol.  Gerçeği kabul et ki daha iyi bir gelecek için planlar yapabilesin.

3. Geçmişi bırak

“Geçmişinizi bilmek istiyorsanız, bugünkü şartalrınızı bakın. Geleceğinizi görmek istiyorsanız, bugün yaptılarınıza bakın. “

Çin Atasözü

Bir seminerinde katılımcılardan biri söz istemişti. Tony, ona mikrofon verilmesini istedi. Kadın konuşmaya, daha doğrusu şikâyet etmeye başladı. Onu üzen insanları, olayları anlatmaya başladı. Yani diyordu ki; “Benim bugün üzgün, mağdur ve kaybetmiş olmamın sebepleri işte onlardır…”

OKU  En Sevdiğim Kitaplardan Alıntılar #3

Tony, şöyle konuştu: “Ben bugüne kadar anneme hep teşekkür ettim. Çünkü onun sayesinde buradayım. Eğer o alkolik bir kadın olmasaydı, bana ve kardeşlerime şiddet uygulamasaydı (fiziksel ve psikolojik) ben bugün bu adam olamazdım.”

Sen onu inatla tutmak için çaba harcamadığın sürece geçmişin seni çok kolay bırakır. Ancak bu konuda ısrarcı davranırsan, geleceğin de geçmişinin aynısı olur. Eğer yeni bir hayat inşa etmek istiyorsan, kendinden başlayarak seni inciten ya da sana acı veren kim varsa affet… Onlar için değil, hak ediyorlar diye değil, sadece yeni bir başlangıç yapabilmek için. Sana ait bir hayatı yaşayabilmek için. Birileri seni üzdüyse, geçmişinde iyi şeyler yapamadıysan, şu an yapabileceğin en iyi şey şu soruların cevabını aramaktır:

“O insanlar bana ne öğretti? Kendi eksiklerim bana ne öğretti? Bu üzüntüyü tekrar duymamak için yapmam gereken ne var?

Böylece ne yaşamış olursan ol, tüm geçmişini olumlu hatıralara çevirebilirsin. Çünkü sana öğreten her şey güzeldir, faydalıdır, olumludur.  Şimdi daha güçlü hissetmeye başlayabilirsin.

4. ”İstediğinizi elde etmenizi engelleyen tek şey, kendinize sürekli anlattığınız hikayelerdir.”

“İyi bir şey yapmak için sıra dışı şartların oluşmasını beklemeyin; sıradan durumları kullanmaya çalışın.”

Paul Richter

Gerçek şu ki, hemen hepimizin önündeki en büyük engel yine biziz. Şimdiye kadar kendine anlattığın hikâyeyi bir düşün… Çoğunlukla bir şeye neden sahip olamayacağın konusunda kendini ikna etmeye çalıştığın bir hikâyemi, yoksa seni güçlü kılan bir hikâyemi?

O anlattıkların, senin mazeretlerini haklı çıkarmak için uydurduğun şeylerdir sadece. Hayal kırıklıklarını çevrendeki insanlara ve tabi başta kendine nasıl açıkladığından ibarettir. Hep kontrolün dışındaki şeylere odaklanmanda kaynaklanıyor bunlar. Başkalarının ne yaptığını veya düşündüğünü kontrol edemezsin. Piyasayı kontrol edemezsin, ülkenin ekonomisinden de sorumlu değilsin. Sorumlu olduğun tek şey kendinsin. Kendi zihniyetin ve onu nasıl değiştirmen gerektiğidir senin sorumluluğun.

Şimdi hikâyeni bir daha gözden geçir ve kendine sor:

“Bu hikâye beni güçlü kılıyor mu?”

Eğer cevabın “Hayır” ise o hikâyeyi anlatmayı neden sürdüresin ki? Sana faydası olmayan bir şeyi neden sürekli yanında taşıyasın? Burada yapman gereken şey yaşananları değiştirmek değil, onları zaten değiştiremezsin. Sadece yaşananların senin için ifade ettiği anlamı değiştir. Yazdığın hikâyeyi gözden geçir ve “Bunu beni güçlü kılacak şekilde nasıl ifade ederim?” diye sor. Sonra nasıl büyülü şeyler olduğunu göreceksin.

5. Korkularınla yüzleş

“Korkaklar hiçbir zaman, zafer abideleri dikmemişlerdir.”

Platon

Bununla ilgili ben de kısa bir süre önce yazmıştım. İstersen buradan okuyabilirsin. Korku, aslında doğal bir içgüdüdür. Ancak bir uyaran olarak kalırsa sana faydalı olur. Yok eğer seni kullanmasına izin verirsen, hayatı korkularının penceresinden yaşamaya kalkarsan işte o zaman asla ilerleyemezsin. Hayatını, hiç olmamış ama olacağını zannettiğin şeylerden kaçarak geçirirsin. En iyi benliğine ulaşmak, sınırsız büyüme ve gelişme potansiyelini keşfetmek için korkunun seni kullanmasına izin vermek yerine korkuyu nasıl kullanacağını öğren. Hayal ettiğin o işe başlamak için adımlar at, hemen. Topluluk önünde konuşma atölyelerine kaydol, hemen. Her neden korkuyorsan, kalk ve hemen yap. Göreceksin ki korku, muhteşem güzellikleri görmeni engelleyen bir filtreden başka bir şey değil. Bu arada buraya korkular ile ilgili en sevdiğim videoyu da bırakıyorum. İyi seyirler😊

OKU  Başarısızlık Diye Bir Şey Yoktur!

6. Doğru yere odaklan

“Güçlü olmak istiyorsanız, güçlüymüş gibi davranın.”

Tony Robbins

Masraflarına odaklanırsan, hayatını ileriye taşıyamazsın. Zayıf yanlarına odaklanırsan, asla güçlenemezsin. Yapman gereken, gelirini artırmanın formülünü aramaktır. Yanlış rekabetlere girmek, ya da zayıf yanlarına bakmak yerine, güçlü yanlarına odaklanırsan hayatını iyileştirebilirsin. Daha çok kazanmak için neye ihtiyacın var? Hangi bilgilere, hangi becerileri geliştirmeye ya da var olan hangi becerilerini daha iyi hale getirmeye? İşte yapman gereken budur. En başarılı ve en çok kazanan insanların da masrafları ve zayıf yanları var. Ancak onları farklı kılan, masraflarına değil kazançlarına, zayıf yanlarına değil, güçlü yanlarına odaklanmalarıdır.

7. Kontrolün sende olduğunu anla

“Bu dünyada ilerleyen kişiler isteidiği şartları arayan, bulamazlarsa da kolları sıvayıp onları yaratanlardır.”

George Bernard Shaw

Başarılı insanların şüphe etmedikleri konu, kendi kaderlerinin mimarı olduklarıdır. Onları diğer insanlardan ayıran en önemli unsurlardan biri de büyüme zihniyetine sahip olmaları ve değişimin mümkün olduğunu bilmeleridir. Hayatlarındaki her şeyin sorumluluğunu alırlar ki, beklentilerden ve suçlamalardan kurtulsunlar. Alırlar ki, bundan sonrasını daha iyi hale getirmenin de kendi çabaları ile olacağını sonuna kadar hissetsinler.

Tiger Woods, Serena Williams ya da Oprah Winfrey’in oturup “Neden bu kadar kötü şansım var?” diye düşünmediklerine bahse girebilirim. Onlar, yaşadıkları aksilik ve zorlukların ardından ayağa kalktılar ve daha da büyük hedefler koydular. Daha büyük riskler aldılar. Zor kararlara imza attılar ve kendilerine karşı durdurulamaz inançları onları bugün oldukları kişi haline getirdi.

8. Meydan oku

“Sınırları keşfetmenin tek yolu, onları aşıp imkansızı denemektir.”

Arthur Clarke

Tony anlatıyor: “Bir keresinde Michael Jordan’a sormuştum: Seni diğerlerinden farlı yapan şey nedir? Dünyanın en iyisi olma sebebin; yetenek mi, hünerlerin mi, geçmişin mi, antrenman tarzın mı? Bana dedi ki; “Tony sana gerçeği söyleyeceğim ve kulağa sahte alçakgönüllülük ya da abartı gibi gelmeyecek. Lise ikinci sınıftayken okul takımına alınmamıştım. Beni farklı yapan şey, ben kendimden diğer herkesin beklediğinden çok daha fazlasını beklerim. Durmadan talep ederim bunu kendimden. Ben başkaları ile değil kendimle yarışırım, başkalarına değil, kendime meydan okurum.”

Her gün, bir önceki kendine meydan oku! Bugün, dünden daha iyi olmak için ve yarın bugünden iyi olmak için. Şimdiye dek yaptıklarının, asıl potansiyelin değil, sadece kendine koyduğun sınırlardan ibaret olduğunu göreceksin.

Senin değişimine, senin başarına 😊

Sevgiyle kal.

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?