Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Viktor Frankl’ın Gözünden Hayatın Anlamı

Sevgili dost, bugün sana benim için çok özel bir adamdan, Viktor Frankl’dan bahsedeceğim. Benim için özel çünkü hayatımın anlamını bulmamı, her ne yaşarsam yaşayayım güçlü bir tutum ve tavır ile üstesinden gelebileceğimin farkına varmamı sağladı. Bundan birkaç yıl önce Youtube’da bir video izliyordum, içinde; “İnsan özgürlüğünün son noktası, yaşadığı olay ne kadar zor olursa olsun tutumunu seçebilmesidir.” Sözü geçiyordu, çok büyük bir etki bırakmıştı bende ve sözün sahibi yani Viktor Frankl hakkında araştırma yapmaya başladım.

Kendisinin Sigmund Freud ve Alfred Adler’den sonra Üçüncü Viyana Okulu’nun yani Logoterapi’nin kurucusu olduğunu öğrendim ve daha fazlasını bilmek istedim. Psikoterapi’de olduğu gibi tedavi için kişinin geçmişine ya da çocukluğuna gitmek yerine hayatını anlamlı hale getirecek yollar aranıyordu Logoterapi’de… Yani danışanın yaşamında bir anlam ve amaç bulması için çalışmalar yapılıyordu. Hem de ne kadar zor bir hayatı olursa olsun göğüs gerebileceği söylenerek.

Araştırmamın burasında biraz tereddüte düşmüş olsam da Viktor Frankl’ın bu zorlukların en şiddetlisini bizzat yaşadığını öğrenince fikrim değişmeye başladı. Çünkü kendisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında tüm ailesini kaybetmiş ve en ağır işkencelerden sonra bile hayatta kalacak gücü içinde bulabilmişti. Üstelik bunu Logoterapi’de danışanlarına uyguladığı yöntem ile yani hayatın en zor anlarında dahi bulunabilecek anlam ve amaç ile başarmıştı. Tüm bu yaşadıklarını ve atlatacak gücü nasıl bulduğunu da otuzdan fazla dile çevrilen dünya çapında milyonlarca satan İnsanın Anlam Arayışı isimli kitabında anlatıyordu. Okudukça kendisine hayranlık beslemeye başladım ve aradan geçen yıllar boyunca birçok konuşmamda; eğitimlerimde sözlerini alıntıladım, danışanlarım ile yaptığım seanslarda yöntemlerinden faydalandım. Yakında çıkacak olan kitabımda da kendisinden çokça bahsettim.

OKU  Başarılı İnsanlara Has 6 Önemli Alışkanlık

Sevgili dost, şimdi onun hem düşündüren hem de derin izler bırakan sözlerinden bazılarını seninle de paylaşmak istiyorum.  

  1. “Gözyaşlarınızdan utanmamalısınız; çünkü onlar bir insanın cesaret sahibi olduğunun, acı çekme cesaretini gösterdiğinin şahitleridir.”
  2. “Sevgi, sevilen insanın fiziksel varlığının çok ötesine geçer. Sevgi en derin anlamını, kişinin tinsel varlığında, iç benliğinde bulur. Sevilen kişinin gerçekte orada olup olmaması, yaşayıp yaşamaması, bir anlamda önemli olmaktan çıkar.”
  3. “Mizah duygusu geliştirme ve olayları mizahi bir ışık altında görme çabası, yaşama sanatında ustalaşırken öğrenilen bir hiledir.”
  4. “Başkalarının hayatlarının anlamını bulmalarına yardım ederek kendi hayatımın anlamını buldum.”
  5. “Hayata anlam kazandırdığımızda sadece kendimizi iyi hissetmekle kalmayız, aynı zamanda acılarımızla başa çıkmayı da öğreniriz.”
  6. “Başarıyı amaçlamayın. Bunu ne kadar amaç haline getirip bir hedefe dönüştürürseniz, kaçırma olasılığınız da o kadar artar. Çünkü mutluluk gibi başarının da peşinden koşamazsınız; kendisi ortaya çıkmalı, kendisi oluşmalı.”
  7. “İkinci kez yaşıyormuşsun ve ilkinde yanlış davranmışsın gibi yaşa.”
  8. “Bir durumu değiştirme gücünü yitirdiğimizde kendimizi değiştirme zorluğu ile karşı karşıya kalırız.”
  9. “Kişi hizmet edeceği bir davaya ya da seveceği bir insana kendini adayarak ne kadar çok kendini unutursa, o kadar çok insan olur ve kendini de o kadar gerçekleştirir. Kendini gerçekleştirme denilen şey, hiç de ulaşılabilir bir şey değildir. Bunun da basit bir nedeni vardır: Kişi buna ulaşmak için ne kadar çok uğraşırsa, bunu o kadar çok kaçıracaktır. Başka bir deyişle, kendini gerçekleştirme, sadece kendini aşmanın bir yan ürünü olarak olasıdır.”
OKU  İyi Sorular Cevaplardan Daha Güçlüdür

Senin hayatının anlamını bulmana, senin bir amaç uğruna yaşamana.

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?