Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Varlıklı İnsanların En Önemli Alışkanlıkları

Sevgili dost, çoğunluk vasat bir hayat yaşarken bazı insanların neden bu kadar başarılı olduğunu hiç düşündün mü? Muhtemelen düşünmüşsündür ancak doğru cevabı buldun mu? Daha önemlisi, bulduysan bile acaba uygulamaya koydun yani hayatına entegre ettin mi? Neticede sadece bilmek yetmiyor  ve uygulamaya konulmayan bilgi kimseye bir fayda getirmiyor. Alışkanlıkları çok önemseyen ve bunun farkındalığına eriştikten sonra hayatını tam istediği gibi yaşayan biri olarak bugün sana varlıklı insanların bazı alışkanlıklarından bahsedeceğim.

Başarılı insanlar ya da girişimcilere baktığında; harika bir fikir, istikrarlı bir çalışma, kimi zaman da iyi şans ile kesişme gibi önemli verilerle karşılaşırsın. Ancak tüm bunların oluşması için onların ortak özellikleri bazı alışkanlıklara sahip olmaları. Belki bu konuyu bir yazı dizisine dönüştürürüm ama bugün birkaç önemli detaya değineceğim.

İşlerini Tutku İle Yaparlar

Başarılı insanların tamamında göreceğin ilk şey muhtemelen budur. Onların çıkış noktası asla çok para kazanmak gibi hedefler değildir. Her biri tutku ile bağlandıkları işi yapıyor ve bu yoğun odak, başarı ve yüksek kazancı zaten beraberinde getiriyor. Walt Disney’in şu sözü bunu ne güzel açıklıyor:

“Biz daha fazla para kazanmak için film yapmıyoruz, daha fazla film yapmak için para kazanıyoruz”

Starbucks CEO’su Howard Schultz, bir saatten fazla konuştuğu bir röportajında “kahve” kelimesinini neredeyse hiç kullanmamıştı ve şöyle diyordu: “Kahve üründür, ancak biz kahve işinde değiliz.” Kendi deyimiyle onun tutkusu “İş ve ev arasında insanlara üçüncü bir mekan sunmaktı”

Steve Jobs, bilgisayar donanımına karşı çok da tutkulu değildi. Onun tutkusu insanların yaratıcılıklarını ortaya koymalarına yardım edebilecek ürünler tasarlamaktı. Tasarıma karşı aşırı derecede ilgiliydi, hem de sırf eğlenmek için kaligrafi dersi alacak kadar. ‘Yüreğinizi takip edin ve gelecekte birleşecek olan bağlantılara inanın” sözünü duymuşsundur belki, başka bir gün de şöyle diyordu:

“Bu yaklaşım beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadı. Hayatımdaki tüm farklılıklar onun sayesinde.”

Bu kadar tutku ile yapılan herhangi bir işin sence başarıya ulaşmaması mümkün olabilir mi? Dolayısı ile önce ne ile uğraşırken saatine bakmayacağını, hatta kendini kaybedecek kadar odaklanabileceğini düşünmeye değmez mi?

Sorun Çözmeye Odaklıdırlar

Bu yaklaşım da bütün başarılı insanlar ve özellikle de girişimcilerde mutlaka bulunur. Çünkü sattığın ürün ya da hizmeten ismi ve özellikleri ne olursa olsun yani ne satarsan sat, müşterilerin satın aldığı şey kendi hayatları için bir çözümdür. Dolayısı ile insanların ya da şirketlerin ne gibi sorun yahut ihtiyaçları olduğunu tespit eder ve çözüm bulursan, ürün ya da hizmetin hazır olduğunda satmak için çok uğraşmana bile gerek kalmayacaktır.

“Şikâyetlerin başladığı yerde fırsatlar yeşerir.”

Jack Ma

Türkiye’nin elektronik ödemelere aracılık eden en büyük kurumlarından İyzico’nun kurucusu Barbaros Özbuğutu, gazeteci Şelale Kadak ile yaptığı söyleşide bir girişime başlamadan önce problemden yola çıkmanın önemini şöyle vurguluyordu:

OKU  Şimdi Yaşa, Ertelemeyi Ertele!

“Şimdi girişimciler hep böyle vizyon konuşuyorlar, çok güzel insanları etkileyecek şeyler konuşuyorlar ama girişimcilik aslında böyle başlamıyor. Başlangıç her zaman bir problemden yola çıkıyorsun, o problemi çözüyorsun, teknolojiyi kullanıyorsun, operasyonları daha iyi hale getiriyorsun, ondan sonra aslında yarattığın etkiyi hissedebiliyorsun. Türkiye’de dijital ortamda satış yapmak isiteyen birisi, mesela Maslak’ta falan ticaret yapıyorsa bankalardan pos almakta sorun yaşamıyordu. Ancak her şey İstanbul ya da Maslak’tan ibaret değil. Ben Trabzon’da bir girişimciyle konuştuğumda bana şöyle demişti: “Ben dijital ortamda satış yapamıyordum, bankalar bana pos vermiyordu” işte burada biz yarattığımız etkiyi görebildik. Biz insanların yaşadığı önemli bir soruna çözüm üretmiştik.”

Ne zaman “hayır” diyeceklerini bilirler

“Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki fark çok başarılı insanların neredeyse her şeye hayır demesidir.”

Warren Buffett

Başarılı insanlar, olumsuz ve hoş olmayan durumlara, çok fazla işte olmaya ve zamanını çarçur edecek faaliyetlere hayır diyerek, kendi performanslarını yükseltmeye odaklanırlar. Eğer ki her şeye ve herkese evet derlerse, dikkatleri dağılır ve tamamlamaları gereken vazifeleri tamamlayamazlar. Yani her daim kendi önceliklerine göre hareket ederler. Bu konuda mazeret ve bahane üretmezler. Çünkü hepimizin elde ettiği şey, önceliklerimize verdiğimiz değerin karşılığından başka bir şey değildir.

Televizyon İzlemek Yerine Kitap Okurlar

Ünlü yazar Thomas Corley, çok zengin 233 kişinin alışkanlıklarını araştırıp topladığı kitabında önemli bilgiler veriyordu. Bunlardan biri, zengin insanların yüzde 67’si günde bir saat veya daha az bir süreyi televizyon izlemekle geçirdiği ve zenginlerin sadece yüzde 6’sı kadarının televizyon izlediğiydi. Yoksul insanların ise en az %78’i televizyona çok fazla vakit harcıyor. Corley ayrıca, zengin insanların %86’sının okumaktan zevk aldıklarını ve %88’inin kişisel gelişimleri için günde en az 30 dakika kitap okuduklarını belirtiyor.

Hedeflerine Sıkı Sıkıya Bağlılar

Onlar kendilerine hedef koyup sürekli zihinlerinde canlandırıyorlar. Entrepreneur dergisi için birçok yüksek başarı kaydeden insan ile röportaj yapıp bunları aktaran Joel Brown şöyle diyordu:  “Röportaj yaptığım başarılı insanların %95’i geleceğe dair başarılarını, hedeflerini ve planlarını düzenli ve sürekli bir biçimde yazma çabasını gösteriyorlar.” Başarılı insanlar bunu ya sabahın ilk ışığında ya da yatmadan önce yapıyorlar ki önlerindeki zorlukları kolay bir şekilde atlatabilsinler.

Paralarını İyi Bir Şekilde İdare Ederler

Başarılı ve varlıklı insanlar, fakir zihniyetli insanların sıklıkla söylediği, “Paraya önem vermem, para mutluluk getirmez, çok mal haramsız olmaz” gibi saçma şeyler söylemezler. Aksine parayı severler ve para da onları sever. Evet, belki para tek başına mutluluk getirmez ancak parasızlığın mutluluk getirdiği birine de hiç rastlamadım.

Başarılı insanların bugün bulundukları konumda olmalarının en önemli sebeplerinden biri, mali durumlarını iyi idare etmeleridir. Yatırımlarını akıllı bir şekilde yapar, yeni fırsatlar aramaya vakit ayırır ve acil durumlar için para tasarruf ederler. Ayrıca çoğunlukla eli açık insanlardır ve başaklarına maddi yardımda bulunurlar.

OKU  İyi Niyet Manifestosu

Yine Thomas Corley’den bir alıntı yapacağım burada, “Milyonerler tek bir gelir kaynağına güvenmez, birden çok gelir kaynağı geliştirirler” diyerek çok önemli bir noktaya değinen Corley, bu kişilerin yüzde 65’inin ilk milyonlarına ulaşmadan önce en az üç gelir kaynağı yarattıklarını söylüyor.

Belki şimdi şöyle diyebilirsin; “Zaten az kazanıyorum, tüm bunları nasıl yapayım? İlk bakışta doğru gibi görünüyor ama aslında öyle değil… Buna burada uzun uzun değinmeyeceğim ama podcast kayıtlarıma bakacak olursan, Finansal Özgürlük başlığı altında yayınlarımda bu konuya detayları ile değindim.

Sağlıklarına Önem Verirler

Başarılı ve varlıklı insanlar kendilerine değer verir. Ayrıca kendi sağlıkları yerinde olmadığı sürece hiçbir konuda başarı elde edemeyeceklerini bilir ve rutinleri arasına önemli şeyler dahil ederler. Bunlardan biri egzersizdir, araştırmalara göre düzenli olarak egzersiz yapmak hem dinç bir vücut hem de dinç bir zihne sahip olmayı sağlıyor ve motivasyonu yüksek tutuyor.

Yine Corley’in kitabında aktardığı önemli bilgilerden biri zenginlerin yüzde 76’sının yürüyüş, bisiklet sürme ve aerobik de dahil birçok farklı egzersiz yapıyor olmaları.  

Bir diğeri meditasyondur… Ray Dalio, bir röportaj sırasında şöyle demişti: “Hayatımın en büyük başarı unsuru, her ne konuda olursa olsun meditasyon olmuştur.” Daha önce birçok yazı, video ve podcastimde bahsettiğim gibi bunu hemen her başarılı insan söylüyor. Örneğin; Oprah Winfrey, Rupert Murdoch, Russell Simmons, Arianna Huffington, Bill Ford ve Padmasree Warrior…

Erken uyanmak da sağlıklı ve zinde olmak için başarılı ve zengin insanların önemli alışkanlıklarından biridir. Richard Branson, Jack Dorsey, Larry Schultz, Tim Cook ve Xeroxun CEO’su Ursula Burns bu konuda en bilinenlerden. Peki bu alışkanlık neden önemli? Çünkü onlar, erken uyananarak günlerine herkesten önce başladıkları için uyuyanlara göre çok daha avantajlı olurlar. Bu sayede kendileri için özel zamanlar yaratıyorlar. Ayrıca erken uyananlar daha mutlu ve azimli olmaya eğilimlidirler.

Sevgili dost, saydığım bu alışkanlıklara daha çok eklenebilir ve söylediğim gibi belki bunu bir yazı dizisi haline getiririm. Ayrıca belirtmek isterim ki bu alışkanlıkların hemen hepsine ben de uymaya gayret ediyorum. Hepimiz alışkanlıklarımızın bütünü olduğumuza göre neden alışkanlıklarını en iyilere göre oluşturmayasın ki?

Senin alışkanlıklarına, senin başarına, sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?