Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Başarının 12 Sihirli Anahtarı

Sevgili dost, bugün sana yıllar önce izleyip çok ilham aldığım özel bir konuşmadan bahsedeceğim. Konuşmayı yapan kişi, bence “Başarı” denilince Türkiye’de en çok dinlenilmesi gereken kişilerden biri, Şerif Kaynar… Beyin Avcısı terimini hiç duydun mu bilmiyorum ama Şerif Kaynar, Türkiye’de bu ifadenin de en önemli karşılıklarından biri. Korn/Ferry şirketinin Türkiye başkanı ve yönetici ortağı. Kaynar, bugüne kadar aklına gelebilecek bir çok büyük hatta çok büyük şirketin üst düzey yönetici ve CEO ihtiyacını karşılamış. Üstelik bu konuda hep isabetli tercihler yapmış sıra dışı bir adam.

Daha önce sana bahsetmiştim, en sevdiğim aktivitelerden biri, TED videoları izlemektir. TEDX Türkiye’nin en çok izlenen videolarından biri de Kaynar’ın Başarının 12 Sihirli Anahtarı başlığı ile yaptığı konuşmadır. Bununla birlikte Şerif Kaynar’ın anlattıkları  yalnızca başarının değil de hayatı daha görkemli yaşamanın, kaliteli ve nitelikli bir insan olmanın da anahtarıdır diye düşünüyorum. Burada senin de çok işine yarayacağını düşündüğüm 12 başlığa kısaca değinirken, videoyu da izleyip ilham alman için paylaşıyorum.

Başarının 12 Sihirli Anahtarı

1- Uzlaşma Kültürüne Sahip Olmak: Hemen her liderde bulunan bu özellik, gerektiğinde kendi isteklerinden vazgeçip, karşıdakiyle ortak bir paydada buluşabilmenin önemini anlatıyor.

2- Satış Becerilerine Sahip Olmak: Benim de sonuna kadar katıldığım bir görüştür çünkü hayat hakikaten bir satış okuludur. Otuz yıllık çalışma hayatımdan edindiğim en önemli tecrübe; “satış yapamam” diyen insanların başarıyı da yakalayamayan insanlar olması. Kaynar’da diyor ki; “Her ne iş yaparsanız yapın, her ne rolde olursanız olun başarılı olmak için iyi satış/pazarlama yapabilmeniz gerekiyor.”

OKU  Karınca Felsefesi

3- Etik Olmak: Güvenilir olmayan insanlar, ne iş hayatında ne de özel hayatlarında mutluluk ve başarıyı yakalayamaz.

4- Sıfırdan Başlayabilmek: Gerçek şu ki hiç kimse ve hiçbir kurum her zaman ileriye gidemez. Bazen yavaşlanır, hatta durulur, bazen geriye bile gidilir. Kaynar diyor ki; “Kabullenmek ve yeniden başlayabilmek, sıfırdan doğabilmek çok büyük bir meziyettir.”

5- Şansı Yakalayabilmek: Burada yorum yapmayacağım, çok güzel açıklamış zaten: “Hepinizin tepesinden şans füzeleri geçiyor. Arada bir elinizi kaldırıp veya bir farklılık yapıp o füzeleri yakalamanız lazım. Şans böyle bir şeydir, etrafa daha dikkatli bakmaktır.”

6- Sevilen İnsan Olmak: Önce vermeyi bilmeyen, almayı da beceremez… “Gülümseyen, bilgiyi paylaşan, kapısı açık, egosu düşük insanlar daha çok sevilir ve doğal olarak daha başarılı olur.” Zira büyük başarılar tek başına elde edilemez.

7- Geniş Bir Networke Sahip Olmak:  İnsanlarla iyi ilişkiler kurarsan, bunun faydasını mutlaka görürsün. “Networkünüzü sağlam tutun, networkten müthiş fırsatlar çıkar.”

8- Liderlik Ruhuna Sahip Olmak: “Liderlik, MBA yaparak öğrenilemez, TEDX izlenerek öğrenilemez. Yaparak öğrenilir. Herkesin içinde liderlik ruhu vardır, onu geliştirmek size aittir. Tango için kalkıp dans etmeniz gerektiği gibi, liderlik için de başka liderlerle birlikte vakit geçirmeniz lazım.”

9- Hayal Gücü Yüksek Olmak: “Hayal gücünüzü kullanarak (ben buna büyük düşünmek demeyi tercih ediyorum) yaptığınız her işi iki misli daha iyi yaparsınız. Ne yaparsanız yapın hayal gücünüzü kullanırsanız üç misli daha iyi sonuçlar alırsınız. Hayal gücünü kitap okuyarak ve seyahat ederek geliştirebilirsiniz.”

OKU  En Sevdiğim Kitaplardan Alıntılar #2

10- Öğrenme Kabiliyeti: Benim de kendimi tanımlayı en sevdiğim ifade hep; “Hayat boyu öğrenci” olmuştur 😊 Zira her gün değişen dünyada her gün öğrenmeyenler, kaybedenler grubuna katılır.  “İşler, teknolojiler, şirketler sürekli değişiyor, siz de sürekli öğrenmeye açık olup öğreneceksiniz.  Sürekli öğrenenlere, öğrenme kabiliyeti olanlara büyük saygım var.”

11- Cömert Olmak:  Cömertlik, sadece para ile ilgili değildir. Bir kişi bilgi olarak; zaman olarak, ilgi olarak kaç kişiye cömert davranmış ve kaç kişiyi yukarı taşımıştır? İşte doğru soru budur. Cömert olan insanlar ilk başta kaybediyor gibi görünür, ama sonunda kesinlikle kazanır.”

12- Saygılı Olmak: Benim de çok önemsediğim bir konudur… Şerif Kaynar şöyle diyor:  “Hiçbir randevuma 1 dk geç kalmadım. Rakibine, altındakine, üstündekine, kendine ve her şeye saygılı olan uzun vadede kesinlikle kazanıyor.”

Konuşmasını şu muhteşem sözlerle bitiriyordu; “Bu 12 maddenin hepsini kapsayan ve iş dünyasında başarıyı özetleyen bir tek kelime vardır o da GÜVEN‘dir.”

Üstat Doğan Cüceloğlu’da şöyle diyordu:

“Bir insanın gelebileceği en yüksek mertebe: güvenilir insan olmaktır!”

Yeni bir yazıda buluşana kadar kendine iyi bak ve sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?