Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

En İyi TED Konuşmaları #1

Sevgili dost, bugün seninle en iyi TED konuşmalarını paylaşacağım ama bunu muhtemelen bir seri haline de getireceğim. Yani en iyi TED konuşmalarını farklı başlıklar halinde bir araya getirip paylaşmayı istiyorum. Bilgilendirmek, ilham vermek ve eğlendirmek denilince benim aklıma ilk gelen hep bu konuşmalardır. “Paylaşmaya değer fikirler” gibi harika bir sloganı olan bu konuşmalar, 1980’li yıllardan bu yana milyonlarca insana ilham verdi.

Ted Konuşmaları, ilk olarak adını aldığı “Technology, Entertainment and Design” yani teknoloji, eğlence ve tasarım temalı seminerler dizisi olarak yola çıkarken, bugün aynı çizgiyi korusa da artık her konuda konuşmalar yapılıyor. Paylaşmaya değer fikirleri olan, alanında ileri derecede bilgi sahibi insanların başkalarına deneyimlerini aktardığı bu üst düzey konuşmalar, benim için de her zaman çok önemli olmuştur.

Bugün seninle en sevdiğim TED konuşmalarının ilk 5 tanesini paylaşacağım.

Simon Sinek: Büyük Liderler Nasıl İlham Verirler?

Liderlik ve yüksek performans denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Simon Sinek, çok kez Ted konuşması yaptı ancak bu bir başka… Sinek, bazı şirket ve bireyler başarıyı yakalarken diğerlerinin neden başarılı olamadığını araştırmayı seven bir adam ve kitapları da çok güzeldir.

Bu konuşmasında, başarılı insanların ve başarılı kurumların “ne, nasıl ve neden” sorularına odaklanma biçimlerindeki farklılıklara değiniyor. Yine birçok kişi ya da şirket, ürün yahut fikrini tanıtmaya çalışırken aslında çok yanlış noktalarda geziniyor. Tüm bu yanlışlara kendi üslubunca değinen Simon Sinek’in bu konuşmasını ben defalarca izledim ve seninle de paylaşmak istiyorum.

OKU  En Sevdiğim Kitaplardan Alıntılar #1

Angela Lee Duckworth: Tutkunun ve Azmin Gücü

Angela Lee Duckwoth’un aynı isimli (Azim-Sabır Tutku ve Kararlığılın Gücü) bir kitabı da var ve okumanı çok isterim, uluslararası çok satanlar listesine girmiş muhteşem bir kitap. Duckworth, Pennsylvania Üniversitesi’nde cesaret ve özdenetim üzerine dersler veriyor. Bununla birlikte karakter gelişimi üzerine çalışan, hatta kendi deyimiyle bu konuya kendisini adayan Character Lab’ın kurucusu ve CEO’su.

Duckworth, bu okulu kurma aşamasındayken yetenek ve IQ’nun başarı üzerinde net belirleyiciler olmadığına kanaat getirdi. Yaptığı derirlemesine araştırmada başarının asıl belirleyicisinin Azim ya da Metanet olduğunu anladı. Cesaretin de çok önemli olduğunu bilen Duckworth’un konuşması bence fark yaratan cinsten.

Guy Winch “Boş zamanlarınızda işle ilgili düşüncelerden nasıl sıyrılırsınız?”

Ünlü psikolog Winch, aslında çok önemli bir konuya dikkat çekiyor. Çünkü çoğumuz iş saatleri dışında da iş düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Ofisten çıktıktan sonra da sürekli iş düşünüyor, ne çocuklarımıza, ne kendimize, ne de sevdiklerimize odaklanamıyoruz. Bu da çok yorucu bir sürece dönebiliyor. Winch, işin ardından rahatlayıp enerji toplayabilmek adına son derece basit ve uygulanabilir üç teknikten bahsediyor.

Abdulkadir Özbek “Hayal Kur! Harekete Geç!”

Şu anda kendine ait okulları ve eğitim kurumları olsa da hatta Türkiye’nin 104 Üniversitesi’nde eğitimler veren biri olsa da bir zamanlar insanların karşısında konuşmaktan çok korkan Abdulkadir Özbek’in, kendi hikâyesini samimiyetle paylaştığı bu videosunu çok seviyorum.

OKU  Kendini Sevmenin 3 Adımı

Topluluk önünde konuşma korkusunu nasıl yendiğini 4 pratik alıştırma üzerinden anlatan Özbek, bunu yaparken güldürmeyi de ihmal etmiyor. En sevdiğim TED Konuşmaları içinde her zaman önemli bir yeri olan bu konuşmayı da seninle paylaşmaktan çok mutluyum.   

Celeste Headlee “Daha İyi Konuşmanın 10 Yolu”

İletişim üzerine zaman zaman eğitim veren biri olarak söyleyebilirim ki insanlarla nasıl iletişim kurulması gerektiğini bu kadar kısa zamanda bu kadar etkili anlatan görmedim. “Konuşmaların tartışmaya döndüğü bir dünyadayız” diyen Headlee,  iyi bir iletişimin 10 yolunu son derece net ifadelerle ama dinleyene de ilham verecek şekilde açıklıyor. Bir konuşmanın dengesi nasıl sağlanır? Benim için en iyi TED konuşmalarından biri…

Daha önce söylediğim gibi bunu muhtemelen bir seri haline getireceğim ve çok faydalı olacağını düşünüyorum. Tekrar görüşene kadar kendine iyi davran.

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?