Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Motivasyonun Gerçek Formülü

Motivasyon ararken aslında çok şey kaçırdığının farkında mısın? Eğer bir konuda eyleme geçmek için motivasyona ihtiyacın olduğunu düşünüp beklersen, üzgünüm ama kendini kaybedenler gurubunda bulabilirsin. Çünkü bu, hiç bitmeyen bir bekleyişe dönüşebilir. Bugün sana bunun üstesinden gelmenin bazı pratik yollarından bahsedeceğim. Öncelikle yapman gereken bir şeyler olduğu halde kendini bu konuda motive hissetmiyorsan sebeplerini anlamalısın.

Motivasyon eksikliğinin sebepleri çoğunlukla şöyledir: Suçluluk, utanç, öfke ve küskünlük. Kime karşı mı? Herkes olabilir ama elbette en çok kendine karşı. Böyle hislerle dolu olduğunda her şey sana zor gelir. Öncelikle sen de biliyorsun ki bu duyguların tamamı geçmiş ile ilgilidir. Belki seni birileri üzmüştür, belki henüz istediğin gibi biri olmadığın için bu duyguları sen kendine karşı besliyorsundur. Her ne olursa olsun geçmişe odaklandığın sürece, gelecek için harekete geçemezsin.

Çok sevdiğim bir hikâye var; bir bilgeye soruyorlar:

-“Bu dünyada en çok kimi seviyorsunuz?”

-“Terzimi seviyorum”

-“Aman efendim, onca kişi varken neden terzi?”

Bilge şöyle cevap verir:

-“Çünkü diğer insanlar beni hep önceki halim ile değerlendirir. Terzim ise ona her gidişimde benim ölçülerimi yeniden alır.”

Ne muhteşem bir yaklaşım değil mi? Ancak burada bilgenin başkalarından bahsettiğine bakma… Kendine de terzi gibi yaklaşmalı, eski ölçülerine (hatalarına, pişmanlıklarına) haline göre değil, bugünkü ölçülerine göre değerlendirmelisin ki yeni bir elbisenin içine girebilesin. Neticede onca şey yaşadın, öğrendin, geliştin ve ölçülerin değişti değil mi? Ayrıca bu, yeni bir görünüm ve dahi yeni bir sen için kendine izin vermen demek olacaktır.

“Mutlu olduğumuz için şarkı söylemeyiz, şarkı söylediğimiz için mutlu oluruz.”

William James

Motivasyon eksikliğinin başka bir sebebi ise sonuca çok odaklanıyor olmandır. Ancak bu durumda, son hep uzakta ve zor görünür. Önceki deneyimlerin ve başarısız sonuçların aklına gelir, bu da seni harekete geçmekten alıkoyar. Onun yerine sadece bugüne odaklanırsan, geleceğini inşa etmeye başlarsın. Günlük olarak neleri değiştirebilirsin? Sadece bugün için hangi işleri başlatıp bitirebilirsin? İşte bu soruların cevabı, bugününü iyileştirir. Yalnızca önündeki işe odaklanmanı ve onu layıkıyla yapmanı sağlar. Süreci takip ettiğinde, bunun seni sonuca hem de o aradığın sonuca götürdüğünü fark edersin. Tüm başarılı insanlar gibi, önce bugünü inşa edersin, bugün yaptıkların da seni daha iyi bir yarına, yarın yaptıkların ise daha iyi bir geleceğe götürür.

OKU  Odaklanmak Ya Da Odaklanamamak!

Ve sonra, bu bir momentuma dönüşür çünkü bir şeylerin üstesinden gelebildiğini görmek kadar motive edici bir şey yoktur. Yani William James’in dediği gibi, mutlu olmayı beklemek yerine, direk şarkı söylemeye başlamaktan bahsediyorum.

“Antrenmanların her dakikasından nefret ediyordum. Ama kendime şöyle dedim: “Ali, şimdi acı çek ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.”

Muhammed Ali

Ben de çoğu zaman kendimi o an pek de yapmak istemediğim işlerle karşı karşıya bulurdum. Bu durumda kendime hep şunu sorardım: “Bu işin sonunda elde edeceğim şey beni hedefime yaklaştırır mı?” Cevap “Evet” olduğu sürece hiç ama hiç düşünmeden o işe hemen girişirdim. Kısa süre içinde motivasyonun gelip beni bulduğuna şahit olurdum. Her açıdan ortalamanın çok üstünde olmasına rağmen beni mutlu etmeyen maaşlı işimi bırakıp ne zaman çalışıp ne zaman çalışmayacağıma karar verecek özgürlüğe erişmemin en büyük sebebi işte budur. Tamamen geleceğe, inşa etmek istediğim geleceğe odaklanarak o an yapmam gereken her ne ise hemen ve sadece ona odaklanıp motivasyonu bu sayede kendim yaratmış olmam. Burada fark etmen gereken üç önemli unsur var:

  1. Hiç beklemeden işe girişmemin sebebi, bir karar ile karşı karşıya kaldığında, ilk 5 saniye içinde harekete geçmezsen, zihnin bunu neden yapmaman gerektiğini sana ispatlamak için türlü alternatifler sunar. Sen de bunlardan birini kendine bahane eder ve vazgeçersin.
  2. Gerçek motivasyon, bir şeyi yapmak için değil, yapabildiğini fark ettiğin anda başlar. Yani işi yapmaya başladığında, kendini hedefine daha yakın göreceğin için hissedeceğin motivasyon, o işi yapmaya başlamadan önce beklediğinden çok daha fazlasıdır.
  3. Sadece bugüne odaklanmak! Bunu yaptığında, sanki elinde bir samuray kılıcı varmışçasına, tek darbede geçmişin pişmanlığını, geleceğin belirsizliğini ortadan kaldırırsın. Kısa bir süre içinde çok önemli bir gerçeğe şahit olursun: Bugünü başarılı geçirmek ile hayatını başarılı geçirmek arasında bir fark yoktur!
OKU  Gelirini Yüzde Bin Artırmanın Formülü

Neticede günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları ve yıllar ömrünü oluşturur. O halde bırak artık beklemeyi ve hemen şimdi kendine şunu sor: “Bugünü ihya etmek için yapmam gereken nedir?” Senin bugününe, senin geleceğine, senin başarına.

Korkma! Yapabilirsin, içindeki gücü serbest bırak.

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?