Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Harika Bir Hayatı İnşa Etmek İçin 7 Adım

Zihin haritaları kavramını ortaya atan ve Forbes Magazin Dergisi tarafından dünyanın en iyi beş uluslarası konuşmacısı olarak gösterilen Tony Buzan, önemli işlere imza atabilemk için beynimizin her iki lobunu da etkili şekilde kullanmak gerektiğini vurgularken şöyle diyordu:

“Tarihin en büyük komutanları, kazandıkları zaferleri beyinlerinin sağ yarısından (duygusal zekâ) yola çıkarak, sol yarısını (mantık-sol lob) kullanmalarına borçludurlar. Hayal gücü olmadan başarı ihtimali çok zayıftır.”

Kendin için harika bir geleceği inşa etmek adına hayatını bilinçli olarak tasarlıyor musun? Bilmilyorum ama zihninde o tasarıyı yapmadan daha iyisine ulaşman çok zordur. Bununla birlikte iyi haber şu ki aslında geleceği tasarlamak çok da zor değildir. Yeter ki başlangıç için kendine hayal kurma konusunda izin ver. Biliyorum sana böyle öğretilmedi, aksine hayal kurmak şöyle dursun, hep elindekiyle yetinmen yahut SGK’lı bir iş bulup verilene razı olman salık verildi.

“Hayallerinizi gerçekleştirmek için size sihirli gücü verecek olan aslan içinizde yatıyor. Onu salıvermenin şimdi tam zamanıdır.”

Anthony Robbins

Ama onları dinleyecek olursan, sana verilen çok büyük bir şeyi zayi etmiş olursun. Senin de herkes gibi sınırsız bir potansiyelin var, onu şimdiye dek kullanmadıysan orada olmadığı anlamına gelmez. Şimdiye kadar ne yaşadığın, nelere razı olduğun önemli olmaksızın, istersen çok daha anlamlı ve güzel bir hayatı tasarlayıp, ona sahip olabilirsin. Eğer nasıl olduğunu merak ediyorsan, hadi gel 7 adımda bunu nasıl yapacağına birlikte bakalım.

  1. Adım: Ne İstediğini Net Bir Şekilde Belirle

Şu dünyada neyi yapıyor olsan sabahları yatağından heyecanla kalkardın? İşte bu sorunun cevabı çok önemlidir. Belki de bunu hiç düşünmedin ama bu senin suçun değil, az önce konuştuğumuz gibi bu sana öğretilmedi. Geçim kaygısıyla sana sunulan menüyü kabul ettin biliyorum. Ancak hayat, sana daha fazlasını verebilmek için önce menüyü reddedip ne istediğini açıkça belirlemeni istiyor.

Ne istediğini, neyin seni heyecanlandırdığını, hatta düşünürken gözlerinin yaşaracağını belirlemek gerçekten çok önemli. Buraya karar verdiğin takdirde, içinde uyuyan aslanı uyandırmış olursun. Bunu yaparken, ne kadar büyük olduğu, elde edip edemeyeceğini değil, sadece ne istediğini düşünmelisin. Aksi takdirde zaten ne istediğin ortaya çıkmıyor. Çünkü şimdiye kadar kendine anlattığın hikâye buna izin vermiyor. Çünkü o hikâye muhtemelen ortalama bir insanın hikâyesi.  Ben ise senden meditasyon, yahut görselleştirme yoluyla ne istediğini bulmanı, kendini yeni ve görkemli bir hikâyenin başrolünde görerek düşünmeni istiyorum.

“Önce rüyayı görmeden hiçbir şey olmaz.”

Carl Sandburg

2. Adım: Önceliklerini Belirle

Ne istediğni belirledikten sonra yapman gereken; ona ulaşmak için hangi adımları atacağını ve bunların öncelik sıralamasını belirlemendir. Burada amaç, inşa edeceğin hayata seni hangi eylemlerin ulaştırabileceğinin listesini yapmaktır. Elbette tüm bunları yaparken, dikkatini dağıtacak her şeyden soyutlanmalı ve sakince odaklanmalısın. Kendini telefon yahut her türlü teknolojik aletten ve insanlardan uzaklaştırdığında, bilinçaltının sesini duymaya başlarsın. O, her zaman cevapları bilir ve neye ihtiyacın olduğu konusunda liste yaparken, kalemin adeta kendiliğinden hareket eder.

OKU  Bir Sonraki Vuruşuna Odaklan

Eylem adımlarının listesini yaptığında, kendine şunları sormalısın: “Bunlardan hangisi en önemli adım olur? Hangisi en büyük etkiyi yaratır? Hemen harekete geçmem için ilk ve en kolay adım nedir?

“İnsanlar için yapması zor gelen iki şey vardır; Eylemleri önem sırasına göre düşünüp planlamak ve yapmak” Bu iki nokta, profesyonellikle amatörlüğü, başarı ile başarısızlığı birbirinden ayırır.”

John Maxwell

3. Adım: Eylem Planı

Bir işe plansız bir şekilde girişmek, baştan başarısızlığı planlamak gibi ber şeydir. Ayrıca ilerlemeye başladığında bir sürü kriz ile karşı karşıya kalabilirsin. Rastgele tuğlalar atılarak bir bina nasıl ki inşa edilemezse, bir hedefe de rastgele eylemlerle ulaşamazsın. İnsanların arzu ettikleri hayatı yaşayamamalarının en büyük nedenlerinden biri, ona ulaşmak için bir plan oluşturmak konusunda isteksiz olmalarıdır.

İnanmak, sıkı çalışmak, zamanı doğru yönetmek gibi unsurlar başarıya ulaşmak için önemlidir ancak ortada bir plan yoksa tüm bunlar işe yaramaz. Kenidini bir mimar gibi düşün, eğer önce tüm detaylarıyla çizip planladığın bir taslak yoksa elinde bundan önce yapacağın her şey boşa gidebilir.

“Acıların ve düş kırıklıklarının üstesinden gelmenin vazgeçilmez bir tek kuralı vardır; o da bu duygusal bozgunların kesinlikle planlı bir çalışmayla değişikliğe uğratılmasıdır. Bu eşsiz bir kuraldır”

Napoleon Hill

4. Adım: Bir Tarih Belirle

Bir hedefe ulaşmak için yapacağın en önemli şey onun için bir tarih belirlemektir. Burayı birçok insan kaçırıyor ve istediklerini söyledikleri şeyler birer temenni olarak kalıyor. Bir an için düşün, kredi kartı ekstren gelmiş ve ödeme tarihi için “Bir gün” yazıyor… Dürüst olmak gerekirse bunu ödemek için harekete geçmeyeceğini sen de biliyorsun. Hedefine ulaşmak için bir son tarih belirlemek, sorumluluğun bilmek demektir. Belirleyeceğin tarih, aynı zamanda hedefine doğru ilerlerken, gerektiğinde ölçüp değerlendirmeni de sağlayacaktır. Bu sayede, doğru yolda olup olmadığını, hızını, yaptıklarının sonuç veren eylemler olup olmadığını da anlayabilirsin.

“Başarı, kişinin başlangıç noktası ile ulaştığı yer arasındaki farktır.”

Orison Sweet Marden

5. Adım: Esnek Olmalısın

Ne istediğini belirledin, önceliklendirdin, planladın ve hedefin için bir son tarih belirledin. Tüm bunlara rağmen sürprizler olabilir. Neticede hayat her zaman karşına hesaplamadığın şeyler çıkarabilir. Bir şehirden başka bir şehire giderken her şeyi hesaplamış olsan bile bazı yolların kapalı olabileceği, aracının arıza yapabileceği gibi. Bu durumda isyan etmek yahut vazgeçmek yerine neden yola çıktığını hatırlamalısın. Esnek olmalı ve hayatın, belki de senin o kişi olup olmadığını sınadığını düşünmelisin. Bunu, talebin arzdan fazla olması gibi düşünebilirsin. İşte böyle durumlarda talep edilen şeye kimi sahip olacağını, kimin daha çok istediği ve ona ulaşmak için yeni yollar arayıp aramayacağı belirler.

“Bildiğim en cesaret verici gerçek, insanın bilinçli bir çabayla yaşamını yüceltme yeteneğinin olduğudur.”

Henry David Thoreau

6. Adım: “Hayır” Demeye Öğrenmelisin

OKU  En İyiler Başarıyı Nasıl Tanımlıyor?

Bugüne kadar nasıl yaşadığın çok önemli değil ancak yeni bir hayatı tasarladığına göre, artık önceden “Evet” dediğin birçok şeye “Hayır” demeyi öğrenmelisin. Kısıtlı olan tek kaynağın zamandır ve bunu kendi hayatın için kullanmayı öğrenmediğin sürece istediğine ulaşamazsın. “İnsanları kırmak istemiyorum” diyerek kendini kandırmayı bırakmalı ve önünde yapman gereken şeylere ait bir plan varken, başka şeylere zaman ve enerji harcamamalısın. Bu, tek başına bütün süreci değiştirebilecek kadar önemli bir kuraldır. Öyle ki, bazen kendine bile “Hayır” demelisin. Neticede bazen canın çalışmak istemeyecek ve anlık hazlar alabileceğin şeyler isteyecek. İşte tam da burada kendine “Hayır” demekten çekinmemelisin çünkü buna değecek… Başarılı insanlar, planlarını bozacak şeylerle karşı karşıya geldiklerinde, kendilerine şöyle derler: “Sana bunu yapamam!”

“Disiplin ne istediğinizi hatırlamaktır.”

David Campbell

7. Adım: Bir Dönem Başarısızlığa Razı Olmalısın

Başlıkta yazdığıma bakma! Aslında başarısızlık diye bir şey yoktur, yalnızca sonuçlar vardır. O sonuçlar doğru değerlendirildiği sürece deneyime dönüşür. Deneyimler ise bizi bir sonraki adımımızda daha güçlü hale getirir. Yaşadığın her geçici yenilgi, aslında nihai zafere giden yolda senin için öğreticidir. O meşhur hikâyeyi bilirsin… Bir söyleşi sırasında çok başarılı birine sorarlar:

“Hayata yeni atılacak kişiler için başarınızın sırrını açıklar mısınız?”

-“Başarımın sırrı, doğru kararlardır.”

-“Peki doğru kararlar nasıl verilir?”

-“Deneyimlerle.”

-“Deneyimler nasıl kazanılır?”

-“Yanlış kararlar neticesinde.”

İşte gerçek bir başarı formülü… Neyin doğru olduğunu anlaman için bir şekilde neyin işe yaramadığını öğrenmen gerekebilir. Biraz sabırlı olursan anlayacaksın ki sürekli doğru kararlar vermenin yolu önce yeterince yanlış karar vermektir. Sürekli kazanmanın yolu, yeterince kaybetmektir. Ve tüm bunlar sürecin en doğal parçalarıdır.

“Denemeyi bırakmak dışında başarısızlık yoktur.”

Elbert Hubbard

Hiçbir büyük iş tesadüfen oluşmaz. Eğer hayatında köklü bir değişiklik istiyorsan, bunun için üzerine düşeni yapmalısın. Bu 7 adımı doğru sıra ile uygulayacak olursan yeni bir hayata sahip olabilirsin. Senin tasarlamana, senin inşa etmene, senin başarına.

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?