Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

İyi Niyet Manifestosu

Bugün seninle hayata dair çok güçlü mesajlar veren bir yazıt paylaşmak istiyorum. Yazıt dememin sebebi; kimileri bunun Xsentius isimli filozof tarafından milattan önce dokuzuncu yüzyılda bir tapınağa yazıldığını söylüyor. Kimileri ise ABD’li şair, yazar ve Avukat Max Ehrmann tarafından yazılmış bir şiir olduğunu iddia ediyor. Yaptığım araştırmaya göre ikincisinin doğru olma ihtimali daha yüksek. Ancak bu tartışmadan daha önemlisi içeriğin ne kadar çok şey anlattığı. Okuyunca senin de bana katılacağına inanıyorum. Faydalı olması ve dersler çıkarmak dileğiyle…

“Gürültü patırtının ortasında sükunetle dolaş, sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma…

Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe, herkesle dost olmaya çalış.

Sana bir kötülük yapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık, unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma.

İçten ol; telaşsız, kısa ve acık seçik konuş.

Başkalarına da kulak ver, aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları, çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardır.

Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış.

İsinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen, hayatta dayanağın o dur. Seveceğin bir is seçersen, yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. Isını öyle sev ki; başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken, verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

OKU  Hayatını Yöneten Bir Sistem Var!

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun, ama hükmetme.

İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki, tek bir kum taneciğinden fazla değildir.

Aşka burun kıvırma sakın, o çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir.      

O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için, her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi, ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır.                         

Bu dünyada bırakacağın en büyük miras, dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme, gençliğe yakışan şeyleri, gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin, yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgârın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgâra göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir.

Ara sıra isyana yönelecek olanda hatırla ki, evreni yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile, kendinle barış içinde ol. Hatırlar mısın doğduğun zamanları? Sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçir ki; herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki; bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya, yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır.”

OKU  Doğru Anlamlandırmak

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?