Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Konfor Alanını Anlamak ve Ondan Kurtulmak!

Aslında konfor alanı dediğimiz şey, vazgeçemediğimiz fakat bize bir faydası olmayan, kimi zaman da zarar veren alışkanlıklarımızdan ibarettir. Peki kişi bunun farkında değil midir ki, konfor alanından çıkmak konusunda yeterli çabayı göstermez?

Elbette farkındadır ancak o alışkanlıklar içerisinde hayatını sürdürdükçe yani konfor alanında kaldıkça kendini yuvasında hisseder. Konfor alanını oluşturan alışkanlıklarımızı yaptıkça kendimizi evimizde hissediyoruz. Onları yaptıkça rahat ediyoruz. Hatta kendimizi ‘evimizde’ olduğumuz için güvende hissediyoruz. Ne var ki, kötü alışkanlıklar o evi rutubetli ve karanlık bir hale getirir. Dolayısı ile oradan çıkmak gerekir. Çünkü bu yıpranmış evi inceleyecek olursak, güvenlik sandığımız şeyin aslında kendimizi kısıtlamaktan başka bir şey olmadığını da anlarız. 

Korkma! O evi terk edebilirsin. Bunun için zihninde daha yeni, daha büyük ve daha mutlu bir ev kurmak için hevesli olmakla başlayabilir, sonra da gidip yeni evinde yaşayabilirsin…

Seni yanıltıp aslında tuzağa düşüren alışkanlıklarını belirleyip, eninde sonunda erişmek istediğin ‘kişiliğin’ ne olduğunu da tespit edebilirsin. Bu durumda, eski evinin belki seni tehlikelerden korusa bile aslında gelişimini de engellediğini anlamış olacaksın. Şimdi plan yapmaya başlayabilir ve yeni evini inşa edebilirsin 😊

Konfor alanı; hepimiz için risk almaktan kaçındığımız, devam ettirdikçe atalet ve kısır döngü içinde kaldığımız bir alandır. Stres ve risk azdır ancak orada gelişim asla yoktur.

Hayat ironilerle doludur. Cesaret yoksa esaret vardır… Güvenli görünüyor bile olsa, esaret altında kalmak hiç de eğlenceli değildir. 

OKU  Udemy'de Açtığım "Kendini Keşfet" Kursu

Agave Kaktüsü

Agave Kaktüsü’nün hikâyesini duymuşsundur belki. Meksika’da çölde yetişen son derece ilginç bir kaktüstür. Bu kaktüs, Meksikalıların meşhur içkisi tekilanın ham maddesidir. Ancak bir özelliği de yapraklarında da Sisal denen ipeksi bir iplik bulunur ve bu iplik ipekten daha pahalı bir kumaşın yapımında kullanılır. Kaktüsün bu özelliğini duyan bir iş adamı bu konuda yatırım yapmaya karar verir. Büyük bir fabrika kurar, fabrikaya yakın büyükçe ve verimli bir tarlada kaktüsleri yetiştirmeye başlar. Her türlü yatırımı yapar, Agave Kaktüsünün daha büyük ve daha bol yapraklı yetişmesi için her türlü fedakarlığı yapar. Kaktüsleri bol vitamin ve zenginleştirilmiş gübrelerle beslemeleri için adamlarına talimat verir.

Sonunda bitki büyür ve kocaman yapraklar elde eder. Artık sıra yaprakların içindeki iplikleri toplamaya gelir. Ancak hiç de beklemediği bir olayla karşılaşır… Kaktüslerin neredeyse hiçbirinde Sisal ipliği yoktur. Evet, yapraklar daha iri olmuş fakat içlerinde beklenen iplikler bulunamaz. Bunun üzerine hem çok şaşıran, hem de üzülen iş adamı, sebebini öğrenmek için bir uzmanı işe alır. Bu bitki biyoloğu durumu iyi anlamak için kaktüsün asıl yetiştiği yere yani çöle gider. Agave Kaktüslerinden birinin yanında çadır kurar ve yaklaşık iki ay kaktüsü gözlemler. İncelemelerini bitirir ve sonuçta bir rapor yazar.  Raporda şöyle demektedir; “… Bu ipliklerin ortaya çıkma sebebi çölün çetin ve zor koşullarıdır. Siz bu kaktüsü rahat bir ortama yerleştirmekle bu yeteneğinden etmişsiniz.

OKU  Kendini Keşfetmek

Stewart Emery, sonuçlarını  Actualizations adlı kitabında açıkladığı çok şaşırtıcı bir araştırma yaptı. Deney, yaşayan organizmaların büyümesi için en iyi şartların ne olduğun bulmak için amip dolu iki tank ile yapıldı.

Tanklardan birinde bulunan amiplere en üst seviyede rahatlık sunuldu. Tankın içerisindeki ısı, nem oranı, su seviyesi ve diğer tüm şartlar yaşamayı ve üremeyi son derece kolaylaştıracak bir hale getirilmişti. Diğer tanktaki amipler ise zorlu şartalar maruz bırakıldı. Su seviyesi, ısı, protein seviyesi ve diğer tüm koşullar sürekli olarak değiştirildi.

Araştırmacıları dahi son derece şaşırtan sonuç ise zor şartlar altında yaşayan amiplerin rahatlık bölgesinde bulunan amiplere oranla daha çabuk büyüyüp güçlenmeleri oldu. Araştırmacılar, deneyin sonucunda ortam mükemmel hale getirildiğinde yaşayan canlıların çürüyüp öldüğünü, zorluk ve sıkıntıya maruz bırakılanların ise güçlenip yaşama gücünü ortaya koyduklarını gördüler.

  Rahatlık bölgesi sadece dinlenmek için kullanılmalıdır. Bütün başarılı insanların yaptığı gibi… Aksi halde sonuçları hiç de sevindirici olmaz.

Senin konfor alanını terk etmene, senin başarına 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?