Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Sen Bir Şey İçin Hazır Olursan…

Mutlaka şu tarz haberlere rast gelmişsindir, “3 yıl öncenin milli piyango büyük ikramiye sahibi şimdi eskisinden kötü halde, 2 yıl öncenin loto milyoneri sokaklarda yaşıyor” Peki milyonlarca lira bu kadar kısa zamanda nasıl biter? Nedir bunun sebebi?

Çünkü kişi o parayı yönetecek donanıma sahip değildir. Başka bir deyişle buna hazır değildir. Hiç kimsenin geliri, kişisel gelişimini geçemez… Geçse bile, az önceki örneklerde olduğu gibi, kalıcı olmaz, yani yönetemeyeceğin şeye sahip olamazsın. “Eğer sen bir şey için hazırsan, o da senin için hazırdır” diyor Mark Hansen… Bana göre üzerine kitap yazılacak kadar derin bir sözdür.

Bugüne kadar her kim isteklerine ulaşamadıysa, sebebi o isteği için hazır olmamasıdır. Birçok insanın “Daha iyi bir iş, daha iyi bir araba, çocuklar için daha iyi okullar…” gibi sayısız isteği vardır.

İlginç olan şu ki, bunların çoğunu da ulaşılmaz zanneder. Halbuki hiçbir şey ulaşılmaz değildir ancak ulaşılır olması için de bazı değişiklikler gerekir. Yani sadece işinden memnun olmadığın için daha iyi bir işe sahip olamazsın, ancak sen daha iyi bir işe uygun hale geldiğinde ona sahip olabilirsin.

Mesela bir iş ilanında neden ‘aranan şartlar’ yazar? Çünkü o pozisyonu yönetebilmek için asgari özellikler sıralanmıştır. Belki bu pozisyonda çalışacak kişinin maaşı, alacağı prim, belki sağlanacak olan araba senin için çok ilgi çekicidir. Ancak aranan şartlar sende yoksa başvuramazsın, diyelim ki başvurdun, kabul edilmezsin.

OKU  Başarılı İnsanlara Has 6 Önemli Alışkanlık

Aynen bu örnekteki gibi, hayattan beklentilerini sıraladığında bunlara sahip olan birkaç insan illa ki bulabilirsin. Eğer onların öncelikle düşünce yapısını, tavır ve tutumunu sonra da sahip oldukları yetenekleri öğrenir ve uygularsan sen de onların imkanlarına sahip olabilirsin.

Bugünkü şartların asla kaderin değildir. Sadece daha iyisi için mentâl olarak ve/veya eylemlerin açısından henüz hazır olmadığındandır. Yaptıklarının yüzde doksan beşini iyi ya da kötü alışkanlıkların belirler. Brian Tracy diyor ki: “Kişisel ya da mesleki hayatındaki otomatik ve koşullu refleksler veya ritüellere alışkanlık denir. Senin en büyük amacın, kendiliğinden işleyen iyi alışkanlıklar edinmek, böylelikle de hayat kaliten yükseltmek ve kazanımlarını artırmak olmalıdır.” Burada bahsettiği şey, elde etmek istediğin hayata sahip olan insanların alışkanlıklarını hayatına entegre etmektir. Ve alışkanlıklar, hepimizin geleceğini belirler. Olduğun kişide ısrar etmeyi bırakır ve değişime gönüllü olursan, istediğin hayatı inşa etmek için en önemli adımı atmış olursun.

Nossrat Peseschkian’ın dediği gibi

“Daha önce sahip olmadığın bir şeye sahip olmak istiyorsan, daha önce yapmadığın bir şey yapmalısın” Buna “mümkün” diyerek başla ve önce düşüncelerinle sonra eylemlerinle hazır ol…

Senin değişimine, senin hazır olmana, senin elde etmene.

OKU  Odaklanmak Ya Da Odaklanamamak!

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?