Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Gary Vaynerchuk’tan İlham Alacağın 10 Alıntı

Girişimci, yatırımcı, konuşmacı, hikâye anlatıcısı ve her kitabı çok satanlar listesine girmiş bir yazar. Bir insan tüm bu meziyet ve ünvanların hepsinin birden hakkını nasıl verir? Gary Vaynerchuk; milyonlarca insan gibi benim de ilham aldığım sıra dışı karakterlerden biri. O, kendi kendini gerçekleştiren ve adeta sıfırdan zirveye çıkan bir adam. Bugün Vaynerchuk’un kendi tecrübeleri ile öğrendiği on başarı kuralından bahsedeceğim sana lâkin önce kendisini biraz tanıtayım.

Bugün 47 yaşında olan Gary, yıllar önce ABD’ye göç etmiş Belarus kökenli bir ailenin çocuğu olarak babasının girdiği şarap işinde çocuk yaştan itibaren çalışmaya başladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra tüm vaktini aile şirketindeki çalışmlarla geçiren Gary, 5 yıl gibi kısa bir sürede şirket cirosunu 3 milyon dolardan 60 milyon dolara çıkarıyor. Adeta adanmış bir şekilde çalışmalarına devam ederken, nasıl bir vizyoner olduğunu 90’lı yılların sonunda o dönem henüz trend olmayan e-ticarete girerek gösteriyor.

Çok çalıştım. 14 yaşından beri hafta sonu ve her tatilde çalıştım. Her gün sabah 7’den akşam 8’e kadar şarap işi öğreniyordum. İyi bir satışçı olmak için kendimi parçalıyordum. Babamın çalışanlarıyla nasıl bir iletişim kurduğunu izledim. Sevdiğim ve sevmediğim yönlerini belirledim.

Şirketin cirosunu buradaki gayretleriyle 60 milyon dolara çıkaran Vaynerchuk, başka bir büyük adım daha atarak 2006 yılında Youtube’da bir kanal açar. Her gün 20 dakikalık vloglarla hem kendini  hem de şirketini tanıtır. İlk zamanlar ciddi sonuçlar alamasa da belki de başarısının en önemli unsuru olan süreklilik va azim ile bu videolara yıllarca devam eder. Artık internet dünyasında kendine has stiliyle çok hızlı bir şekilde konuşan, dinleyenlere ilham veren ve büyük kitlelere hitap eden bir adamdır Gary. İşte buradan itibaren birçok etkinlik için konuşmacı olarak davet edilirken, ilk kitabını 2008 yılında yayımlar ve ondan sonraki üç kitabı ile birlikte her defasında New York Times en çok satanlar listesinde kendine yer bulur. Bik defasında başarısının en önemli sırlarından birini de şöyle özetliyordu:

Ben çok mutluyum çünkü tam olarak yapmak istediğim şeyi yapıyorum

Girişte bahsettiğim gibi, Gary söz konusu olunca daha birçok alanda bahsedilecek başarıları var ancak ayrıntılarda boğulmadan bu sıra dışı adamın kendisine ait GaryVee adlı Youtube kanalı ve farlklı zamanlarda verdiği röportajlardan alıntılarla sahip olduğu 10 başarı kuralına bakalım:

1) Mutluluk her şeyden önemli

İnsanlar kendilerine altın kelepçe takıyor. İyi para kazandıkları düzenli işleri varken, ek gelir üretmek için yeni işlere giriyor.Buraya kadar güzel ama ne yazık ki bunları yeni bir araba, yeni bir ev ya da gereksiz birçok şey için yapıyorlar.

“Hayatta beni gerçekten çileden çıkaran bir şey var. Birçok kişi paralarının yetmeyeceği şeyleri almakla meşgul. Bu salonda bile çoğunuz yan işinizi ana kariyeriniz yapmak istiyorsunuz ama bunu yapamıyorsunuz çünkü şu anki işinizi bile bırakmaktan korkuyorsunuz. Çünkü işinizi bırakırsanız, nefret ettiğiniz insanları etkilemek için aldığınız bütün gereksiz şeylerin parasını ödeyemezsiniz. Yapmak istediğin şeyi yap. Er ya da geç öleceksin, bir şekilde bitecek. Başına kötü şeyler de, harika şeyler de gelebilir. Ancak bir şey yapmadığın sürece hiçbir şey olmayacak. Bu yüzden lütfen izin arama, lütfen yapmak istediğini yap. Açılmak istediğin insana açıl, o sevmediğin işten çık; her zaman o sevmediğin işi bulabilirsin.”

2) Her şeye karşı tetikte ol

Çok önemli bir noktaya değinen Gary, gelirinin %20’sini olabilecek tehlikelere karşı ayırdığını söylüyor ve olası her tehdit için hazırlıklı olmanın başarısında büyük katkı sağladığını aktarıyor.

“Her zaman hazırlıklı olmaya çalışıyorum. Bu yüzden işimde hata oranım çok düşük. Çalışanlarıma da bu konuda taviz vermiyorum ve her ihtimali göz önünde bulundurmaya çalışıyorum: “Ya hasta olurlarsa? Ya istifa ederlerse? Ya sıkılırlarsa?” Bu yüzden şirketteki her şeyi bilmeye çalışıyorum.”

3) Oyununu uzun vadeli kur

Gary Vaynerchuk’u daha önce dinlediysen ne kadar hızlı konuştuğunu fark etmişsindir ve belki de onun aceleci biri olduğunu düşünmüşsündür. Ancak bu doğru değil, Gary heyecanlı hatta tutkulu bir yapıya sahip fakat her zaman soğukkanlı ve iyi düşünülmüş hamleler yapıyor. Örneğin şirket harcamalarını merdiven basamakları gibi düşünüp bir sene yükseltiyor, diğer sene sabit tutuyor. Sonraki yıl tekrar yükselterek ilerlettiğini söylüyor. Bu stratejisi bir yıl içerisinde, diğer yıldaki harcamaların büyük oranda hesaplandığını gösteriyor.

“Birçok kişi sadece kısa vadede cebini doldurmak için işlerine başlıyor. İşin en temel adımlarını öğrenmelisiniz. Her zaman uzun vadeli oyunda kalmak için enerjim vardır. Vaynerchuk Media’da gelirlerin ve çalışan sayılarının her sene artmasının tek sebebi bu. Çünkü modelimi uzun vadeli hazırladım.”

4) Sadece yap!

Kendi mesleğimi icra ederken benim de en önemsediğim ve başarımda belki de en önemli faktör budur. Birçok insan mükemmeliyetçi davranırken, ben eksiklere rağmen video çektim, yazı yazdım, kurs ve eğitimler hazırladım. Asla her şeyin tam olmasını beklemedim.

OKU  Vizyon Yaratmak Ve Geliştirmek

Zirveye çıkmış birçok başarılı karakter gibi Gary’de konuşmayı bırakıp eyleme geçmek gerektiğini söylüyor.

“Dünyadaki en büyük salgınlardan biri, konuşmaktan dolayı yapamamak. Sosyal medya günümüzde insanları değiştirmeye başlamadı, onları göstermeye başladı. İnternetin içindeki bütün nefret sadece var olan şeyi bize gösteriyor. Twitter insanları kötü biri yapmıyor, o insanlar zaten kötü. Aynı durum konuşup yapamama konusu için de geçerli. Twitter ve Instagram senin vaktini çalmıyor, üretkenliğini artırmak için onları silmeye çalışma. Sorun uygulamalarda değil, senin zihninde. Bunun yerine televizyon izleyeceksin, video oyunları oynayacaksın ya da bir kafeye gidip çalışıyormuş gibi yapacaksın. İnsanlar her zaman sadece konuşur.”

5) Akıllıca oyna

Gary, 22 ila 28 yaşları arasında yılda ortalama 35 bin dolar kazandığını söylüyor. Bununla birlikte tatile gitmeyerek ve parasını gereksiz lüks şeylere harcamayarak para biriktirdiğini anlatıyor. Hatta 33 yaşına geldiğinde kazancının inanılmaz derecede yükselmesine rağmen ev almadığını, kira ödediğini, bu şekilde on binlerin yüz binlere, yüz binlerin ise milyonlara dönüşeceğinin altını çiziyor.

“Bugün yaşadığım onca şeyden sonra, birçok okul arkadaşımdan benzer e-posta ve mesajlar alıyorum: “Gary çok şanslısın!” Her birini cevaplıyorum: Jan, seni tekrar görmek harika. Çok iyi görünüyorsun. Çocukların çok tatlı. NOT: Ben süper şanssızım. Sana hatırlatmama izin ver Rick, beraber mezun olduğumuzda sen her gün dizi izleyip, hafta sonları bira içip kadınlarla vakit geçirirken, ben çalıştım. Çılgınca hamleler yapmadım. 23 yaşında benden çok daha fazla kazanan insanlar vardı. Ancak problem onların Coachella’ya gitmesi, yeni bir saat alması ya da arabalarını değiştirmesi. Ben bunları yapmadım, senelerce tutumlu davrandım ve doğru zamanda kazancımı katladım.”

6) Zirveyi istiyorsan gerçek bir lider ol

“Benim görevim okyanustaki buz dağını görüp gideceğimiz yönü belirlemek. Her ne kadar güvertedekiler için rotamız uygun olsa da, o buz dağını gördüğümde yön değiştirme sorumluluğu bana ait. Liderlerin gelecekte ne olabileceğini anlaması gerekiyor. Çalışanlar içinde bulunduğumuz anı zaten iyi yönetir ve geçmişe değer verir. Ancak ileriyi görebilmek liderlerin işidir.”

7) Süreklilik çok önemlidir, yapmaya devam et

“En iyi olmak bir günde olan bir şey değildir. Günümüzde herkes başarı için büyük bir acele içinde. Yaptığınız işin her zaman içinde olursanız ve onu yapmaya devam ederseniz maratonu birinci bitirirsiniz. Hayat bir kısa mesafe koşusu değil.”

8)Güçlü yanlarına odaklan

Benim de hem kendi hayatımda, hem de koçluk vb çalışmalar yaptığım insanların hayatında en önem verdiğim konulardan biri budur. Hepimizin hem zayıf, hem de güçlü yanları var ancak ne yazık ki birçok insan zayıf yanlarına takılmaktan, kendi kendini küçümsemek ve yargılamaktan ötürü güçlü yanlarını bir türlü keşfedemiyor ya da kullanamıyor.

OKU  Kendini Keşfetmek

Gary, kendin keşfedemiyorsan bile seni tanıdığından emin olduğun objektif bir dostuna bu gözlemi yaptırmanı şiddetle tavsiye ediyor. Çünkü gerçek ve kalıcı bir başarı istiyorsan, güçlü yanlarını bilmelisin.

“Güçlü yanlarına yatırım yap ve zayıf yönlerini umursama. İnsanlar iyi olmadığı konularda kafa yorup zaman kaybediyor. Kendine olan farkındalığını yükselt ve güçlü yanlarını bul. Sonrasında bütün enerjini bu alana ver.”

9)Değer yaratmalısın

Birçok insanın kaçırdığı bir nokta burası. Hemen para kazanma, hemen sonuca ulaşma düşüncesi, çok daha fazlasını yapabilecekken sıradan kalmasına sebep oluyor şirket ve kişilerin. Çünkü bu durumda ortaya koyacak büyük bir değer için odaklanamıyorlar. Bu da başarısızlığa ya da vasatlığa sebep oluyor. Daha dün yayımladığım podcast kaydında ben de buna değinmiştim.

“Bugüne kadar ilk 40 konuşmamı ücretsiz yaptım. Komedyen, müzisyen ya da herhangi bir konuşmacı olun kaç kişinin sizi izlemeye geldiğinin önemi yok. Yapmanız gerekeni yapmalısınız. Konuşmacı olarak çıktığım yerlerde başta kimse beni bilmiyordu. Bir kişi de olsa bin kişi de olsa, değer katmaya çalışmalısınız.”

10)Kendi DNA’nı anla

“Kendi DNA’nı anlamalısın. Bir şeyleri ben, Steve Jobs ya da Mark Cuban yaptığı için yapma. Kendi kişisel markanı keşfet ve ona bağlı kal.”

İnanıyorum ki zirveye çıkmış bir adamın yaşayarak tecrübe ettiği bu güzel alıntılardan kendi yolculuğun için alman gerekenin farkındasındır. Senin yolculuğuna, senin başarına.

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?