Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Senin İçin Yeni Bir Yıl Olacak Mı?

2022 senin için yeni bir yıl olacak mı, yoksa sadece bir tarih değişiminden mi ibaret kalacak? Her yeni yıl öncesinde insanların birbirine “Yeni yıl sana sağlık, huzur, mutluluk ve kazanç getirsin” temennilerini bilirsin. Muhtemelen sana da çok söylendi, belki sen de defalarca söyledin bunları insanlara. Hatta kendin için de diledin. Sonra ne oldu? 31 Aralık gecesi sebebini bile bilmeden eğlendin durdun. Peki ya sonra? 1 Ocak sabahı, hatta öğleni uyandın ve bir de baktın ki hiçbir şey değişmemiş. Sonra günler günleri kovaladı ve bir yılın daha sonuna geldin.

Peki bir kez daha aynı şeyin olmasına müsaade edecek misin, yoksa yeni yıl senin için gerçekten yeni ve güzel şeyler getirecek mi? Eğer bu soruya; “Nereden bileyim?” diye cevap veriyorsan, konuşmamız gereken şey şu: Senin değişmediğin hiçbir yıl, yeni bir yıl olmaz. Elbette geleceği bilemez ya da seçemeyiz belki ama alışkanlıklarımızı seçebiliriz ve bu alışkanlıklar da bizim geleceğimizi oluşturur. Peter Drucker’ın dediği gibi;

“Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.”

Peki nasıl tahmin edecek ya da nasıl yaratacağız? Hadi bunun üzerine biraz konuşalım…

Yeni yılı konuşmadan önce belki de geçmiş yılı konuşmamız lazım, sence hangi hataları yaptın ve tekrarlamaman gerekiyor? Eğer henüz bunları belirlemediysen, koçluk yaptığım insanlarla yaptığım özel bir çalışmada tespit ettiğimiz ve sana da tanıdık gelebilecek hemen herkesin düştüğü birkaç hatadan örnek vereyim:

-“Yıllardır yapageldiğim ve 2021 boyunca da devam ettiğim ama şu an büyük pişmanlık duyduğum konu: İnsanları değiştirmeye çalışarak boşuna kendimi yormak… Bunun yerine kendimi ve hayata yaklaşımımı değiştirmeye çalışmış olsaydım şu anda çok daha mutlu ve başarılı olurdum ama bunu yapacağım.”

-“Bazı şeyler için çabalamaktan vazgeçmeye karar verdim. Sizin de söylediğiniz gibi bazen vazgeçmek, pes etmek değil özgürleşmektir. Bunun yerine çabalarımı ve enerjimi daha anlamlı şeylere haracayacağım bir yıl olacak.”

OKU  Hayatın 7 Gerçeği

-“Önceliklerime değil, gereksiz şeylere vakit harcadığımı fark ettim. 2022 kesinlikle zamanımı önceliklerime göre dizayn ettiğim bir yıl olacak.”

-“Bu yıl ağabeyimi kaybettim ve yas dönemi bitince çok önemli bir şeyi fark ettim. Onunla o kadar az anımız var ki… Bu beni çok üzüyor. Sadece sosyal medyada geçirdiğim vakitleri bile azaltırsam, bu yıl hem kendime hem sevdiklerime daha çok zaman ayırabileceğimin farkındayım ve öyle yapacağım.”

-“Canımı acıtan şeylerin aslında bana çok şey öğrettiğini, hatta en büyük öğretici olduğunu öğrendim. Daha da önemlisi, bunun kimsenin suçu olmadığını, sizin hep söylediğiniz gibi kendi seçimlerimden kaynaklandığını da öğrendim. Hem bazı yaralarımı sararken harcadığım emek beni çok mutlu etti. Artık öyle güçlü hissediyorum ki bunları başkaların yaralarını sarması için yardımcı olma fikri beni çok heyecanlandırıyor. Şimdiden başladım ama yeni yıl bambaşka olacak.”

-“İnsanlardan ne kadar çok şey beklediğimi gördüm. Aslında tüm hayal kırıklıklarım, tüm küskünlüklerim, sizin deyiminizle tüm mızıkçılıklarım bu yüzden. Yani karşılanmayan beklentilerimden. Zihnimdeki beklentiler listesine uymayan bir şey olduğunda hemen isyan etmekten, karamsarlığa kapılmaktan vazgeçiyorum. Bütün beklentilerimi kendime çeviriyorum ki bilinçaltım bana gerekenleri versin. Harika bir yıl olacak.”

Daha çok var aslında ama her şeyi tadında bırakmak gerekiyor diye düşünüyorum. Az önce okudukların, birçok insanın içine düştüğü ve hayatı zorlaştırdığı hatalar. Lakin hatalar, fark edilip tekrarlanmamaya azmedildiğinde en büyük öğretmendir. O yüzden bu örneklerden sana uyanlar varsa canını sıkma sakın! Sadece öğrenmeye bak ve neleri değiştirmen gerektiğine karar ver. Eğer bunlar değil de senin kendine has hataların varsa, dürüst ol ve onları aralarında boşluk bırakarak bir liste halinde yaz. Sonra onların altındaki boşluklara, bu hataların sana neler hissettirdiğini yaz. Ardından da nelere karar verdiğini yaz. Emin olabilirsin ki bu çalışma sana çok iyi hissettirecek.

OKU  Vizyon Yaratmak Ve Geliştirmek

2022 yılının çok daha iyi geçmesi için yapabileceklerine ilişkin dün bir podcast çektim. Eğer dinlemek istersen bağlantısını buraya bırakıyorum.

“İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için uyandırmak gerek”

Tolstoy

Bu yazıyı çok uzatmak niyetinde değilim, maksadım bitirmek üzere olduğumuz yıl ve üzerinde taşıdığın geçmişin ile ilgili bir farkındalık uyadırmak. Çünkü ancak farkındalık hissettiğimiz konularda değişiklik yapmaya istekli oluyoruz. Şimdi kendine bazı sorular sormanı istiyorum; sor ki gör, gör ki fark et, fark et ki, değiştir, değiştir ki iyileştir…

Geçmiş Yıl İçin

-“Benim başarı tanımım nedir? Bu, başarmama yardımcı oluyor mu?

-“Benim için mutluluk nedir?” Neden?

-“Bana iyi hissettiren şeyler nelerdir? Yeterince yapıyor muyum?

-“Ne yaparken sıkılmıyorum? Neden?

-“Elimde olsa nelere daha fazla vakit ayırırdım?” Buna neler engel oluyor?

-“Elimde olsa nelere daha az vakit ayırırdım?” Hayatımdan nasıl çıkartırım?

-“Hayallerim konusunda beni sınırlayan inançlarım var mı?” Olmasalar neler başarırdım?

“Hedeflerimle aramda neler var?” Onları nasıl aşarım?

“Kimleri hayatımdan çıkarmalıyım?” Neden?

“Kimlerle daha çok vakit geçirmeliyim?” Bunun için neler yapabilirim?

“Nelerden korkuyorum?” Bu korkular neleri yapmamı engelliyor?

“Masraflarıma değil gelirimi artırmaya odaklansam neler başarırdım? Gelirimi hangi yollarla artırabilirim, bu konuda kimden yardım alabilirim?

“Bugünün yılın değil, ömrümün son günü olduğunu bilseydim, nelerden pişman olur, neler için ‘Keşke!’ derdim? Şimdi bunu düzeltmek için neler yapabilirim?

Gelecek Yıl İçin

“Öğreneceğim” Neler?

“Seyahat edeceğim” Nerelere?

“Yapacağım” Neler?

“Daha sık görüşeceğim” Kimlerle?

“Değiştireceğim” Neleri?

“Bırakacağım” Hangi alışkanlıkları?

Son olarak Konfiçyus’tan bir alıntı yapacağım:

Bir cümle kararını

Bir duygu hayatını,

Bir insan seni

Değiştirebilir…

Senin için; o cümle, o duygu ve o insan kim olabilir? Sorulara vereceğin dürüst cevaplar, yeni kararlara vesile olabilir ve karar anları her zaman gidişatın değiştiği anlardır. Senin gidişatı değiştirmene, senin yeni yılına.

Sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?