Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Zamanı Yönetmek

Şundan emin olabilirsin ki, bugün bulunduğun yeri ve gelecekte bulunacağın pozisyonu tayin edecek şey, düşünme ve zamanı kullanma biçimindir… Zamana nasıl yaklaştığın, yaptığın her şeyde ve tamamladığın her işteki en kritik faktördür. Çünkü zaman sahip olduğun ve olabileceklerin içinde kısıtlı olan tek kaynaktır. Onun dışındaki her kaynağı emin olabilirsin ki bugünkü durumunun önemi olmaksızın elde edebilirsin.

Başarılı insanları incelediğim her seferinde, tamamının ortak bir özelliği olduğunu gördüm. Bu insanların hepsi de “Çok iyi organize olmuş” şeklinde tarif edilebilecek insanlardı. Onlar, aynı süreç içinde diğerlerinden (başarısız ve vasat insanlardan) çok daha fazla iş çıkarma becerisini geliştirmişlerdi.

“Önemsiz ve faydasız işleri azaltmak ya da tamamen bırakmak” konusunda ustalaşmışlardır. Amaç ve hedefleri net olduğu için zamanlarını nelerin dolduracağı konusunda nettirler ve bunu planlarlar. Takvimlerini düzenlemiş olmaları sayesinde, hem işlerine, hem önem verdikleri insanlara, hem de eğlence ve istirahatlerine yeterince vakit ayırabilirler. İnsanların çoğunluğu ise faydasız işlerle meşguldür ancak bunları yaparken de sürekli vicdanları onları rahatsız eder. Başarılı insanlar ise eğlenirken tadını çıkarır çünkü o an net bir şekilde tayin edilmiş ve eğlenceye ayrılmıştır.

Burada, zamanı etkin kullanmak ve yaşamını dizayn etmekle ilgili harika bir video paylaşıyorum. Lütfen izle, hatta gerekirse defalarca izle, ta ki emin olup hayatına entegre edene kadar 😊

Tanıdığım insanlar arasında “Zamanım yetmiyor, hiçbir şeye yetişemiyorum, çok meşgulüm” diyenlerin tamamı aslında elle tutulur bir şey üretmiyorlar. Çünkü onların sorunu zamanlarının yetmemesi değil, zamanı yönetmemeleri ve gereksiz şeyleri programlarından çıkarmamalarıdır.

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birinin genel müdürüne yaklaşık 2,5 yıl danışmanlık yaptım. Bu adam yaklaşık 250 milyon Avroluk bir bütçeyi ve 2 binin üzerinde insanı yönetiyordu. Ancak çalıştığımız süre boyunca bir tek gün bile yoktu ki, kendisi ile konuşmak isteyip de ulaşamamış olayım… Aradığımda ulaşamasam bile, aynı gün içinde mutlaka geri dönerdi. Çünkü o da yaşamını bu anlamda dizayn eden ve takvimine hâkim bir insandı.

 Hiçbir zaman hiçbir şeye vakit bulamayacaksınız. Zaman istiyorsanız, onu yaratmalısınız.

Charles Buxton

Dikkat etmek lazım ki, dünyada herkesin eşit olarak sahip olduğu tek şey de zaman. O halde bu zamanı nasıl değerlendirmeli? Ya da zamana nasıl baklamı? Başarı ve zenginlik için nasıl kullanmalı?

OKU  Zarfı Bırak! Mazrufa Odaklan
Jonathan Franzen

Kitapları birçok dile çevrilip milyonlar satmış ve Plutzer dahil uluslararası birçok ödüle sahip ünlü yazar Jonathan Franzen ile röportaj yapan Lev Grossman adlı gazeteci, kendisiyle ilgili yazdığı makalede şöyle anlatmıştı. 

“Franzen, yazmaya sabah saat 7’de dikkat dağıtacak her şeyden arınmış olarak başlıyor. İçinde yalnızca bir bilgisayar bulanan kiralık bir büroda çalışıyor. Ağır, eski bir dizüstü bilgisayarda çalışıyor ve bilgisayarında işletim programı haricinde kayıtlı başka hiçbir şey yok. Franzen, internete bağlı bir bilgisayarda ciddi bir roman yazılamayacağına inandığı için, kablosuz kartını çıkarmakla kalmamış, aynı zamanda bilgisayarının Ethernet portalını da kalıcı olarak bloke etmiş. Günün en sakin saatinde ve dikkatini çekebilecek olan her şeyden kurtularak tüm odağını yaptığı işe vermek…”

Öncelikle Jonathan Franzen örneğindeki gibi, yapman gereken bir iş olduğunda, somut ya da soyut olarak o iş ile ilgili olmayan her şeyi saf dışı etmen çok faydalı olacaktır. Bu, telefonunu sessize almak, bilgisayarındaki tarayıcıları kapatmak, o iş için en doğru (en sessiz ve sakin) zamanı ayırmak gibi sana en uygun seçenekler hangisi ise onlarla yapılabilir.

Burada da zaman yönetimi konusunda kendi videolarıma ulaşabileceğin bir link bırakıyorum 😊

OKU  En Sevdiğim Kitaplardan Alıntılar #1

Eşit derecede yetenekli ve benzer özgeçmişlere sahip olan insanların, aynı alandaki benzer işlere aynı dönemlerde ve aynı maaşla girmeleri sık rastlanan bir durumdur. Ancak o kişileri on yıl sonra gördüğünde, bazıları diğerlerinden en az beş kat fazla kazanıyor olacaklardır. Böyle insanlar, kilit önemdeki işleri çok rahat yapar ve işleri her ne olursa olsun sevilir ve saygı görürler. Daha iyi bir hayatları, daha güzel evleri, güvenecekleri finans durumları ve tabi daha mutlu bir aileleri olur.

Zengin insan ile fakir insan arasındaki tek fark, zamanlarını nasıl kullandıklarıdır.”

Robert Kiyosaki

Hepsinin ortak özelliği, eşit sürede, çevrelerindeki insanlara oranla çok daha fazla iş çıkarmaktır. Sen de onların yaptığı gibi önemsizleri azaltarak ya da çıkartarak, ayrıca onların yararlandığı zaman yönetimi tekniklerini kullanarak aynı becerileri elde edebilirsin.

Lütfen kendine bir iyilik yap ve

“Zamanımı iyi yönetiyor olsaydım, hayatım neye benzerdi?”  

“Zamanımı gereksiz şeylerden arındırsaydım, hedefimle aramdaki mesafe ne kadar kısalırdı?”

“Tamamen önceliklerime göre bir programımı olsa ve ona uygun çalışsam neleri değiştirirdim?”

Sorularını cevapla ve zamanını doğru kullanmak için bir adım at, zira hep konuştuğumuz gibi; şimdi değilse ne zaman? Aşağıya konuyla ilgili ve faydalı olabilecek eski yazılarımdan iki bağlantı bırakıyorum senin için.

Senin zamanı yönetmene, senin başarına.

Sevgiyle kal. 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?