Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Zirve İsimlerden Başarı Tavsiyeleri #2

Başarı, en kısa ifadesiyle ‘Hedeflere ulaşmaktır’ bunun dışındaki her şey başarı üzerine sarf edilmiş süslü sözlerden ibarettir. Bir hedefe ulaşabilmenin en kısa yolu da daha önce o hedefe ulaşmış birilerini takip etmektir.

Çünkü geleceğini seçemezsin ama alışkanlıklarını seçebilirsin, alışkanlıkların da geleceğini oluşturur. Aristo, bundan yaklaşık iki bin beş yüz yıl önce “Tekrar tekrar yaptığımız şeyiz” derken, aslında alışkanlıkların öneminden bahsediyordu. Sıradan insanların alışkanlıklarını edinenler, sıradan bir hayata sahip olurken, başarılı insanların alışkanlıklarını edinenler ise başarılı bir hayatı inşa eder.

Bu yazımda, her biri kendi alanında zirveyi görmüş başarılı insanların alışkanlıklarını ve başarıyı yakalamak isteyenler için tavsiyelerini bulacaksın.  Yolculuğunda faydalı olmasını dilerken, serinin ilk yazısını okumak istersen onun linkini de buraya bırakıyorum.   

Daniel Ek-Önceliklerime Sıkı Bir Şekilde Bağlıyım

Yaklaşık dört yüz milyon aboneye ulaşan Spotify’ı daha 23 yaşındayken kuran Daniel Ek, bugün 38 yaşında bir milyarder. Spotify’ın kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Ek, başarıyı zamanı doğru yönetmek ve verimli olmak ile açıklıyor.  

Başarılı olmak isteyen insanların kendi sınırlarını çizmesi ve doğru odaklanmayı yakalaması gerektiğini belirten Ek, benim de çok önem verdiğim bir konunun altını çizerek, başarıya giden yolun temel anahtarını öncelikler olarak açıklıyor.  

“Sosyal ortamlarda geçirdiğim vakit çok sınırlı ve katıdır. Çoğu insan için sosyal çevreler bir zorunluluk olarak görülür. İnsanlar istemeseler dahi istemedikleri insanlarla görüşmek zorunda hissederler. Ya da sadece o an kendilerini iyi hissetmek için sorumluluklarını ikinci plana atıp, kendilerine faydası olmayan şeylerle vakitlerini öldürürler. Önceliklerime sıkı bir şekilde bağlıyım. Sosyal çevreler eğer o an benim önceliğim değilse, davet edenlere teşekkür eder ve nazikçe reddederim.”

Çok çalışmak kadar verimli çalışmanın önemine değinen ve buna da enerjiyi doğru yönetmekle ulaşılacağına inanan Ek, şöyle devam ediyor: 

“İnsanlar yaratıcılığın sınırları olmayan özgür bir ruh olduğunu düşünüyor. Bu tamamen yanlış, dünyadaki en yaratıcı insanlar, yaratıcılıklarını planlayabilenlerdir.”

Stephen King-Reddedilmekten Korkma!

Birçok kitabı beyaz perdeye taşınan, çizgi romanlara çevrilen, gelmiş geçmiş en iyi korku ve gerilim kitaplarının yazarı Stephen King… Sadece iyi bir yazar değil, aynı zamanda çok üretken bir yazar. İlk hikaye denemelerine on altı yaşında başlayıp, bugün yetmiş üç yaşında olan yazar, bugüne dek altmıştan fazla kitap yazdı. Şimdi bu muhteşem başarının sırlarını röportajlarında aktardıklarından okumak ister misin?

“Yaptığın şeyi sev” diyor King ve şöyle devam ediyor:

“Her fırsat bulduğumda yazarım, yazmak benim için oyun gibi. Bu işten para kazanmasam bedavaya da yazabilirim”

Süreci Sev

Ne işle uğraşırsan uğraş, sadece sonuca odaklanarak başarılı olmamazsın diyor Stephen King. Bunu yemeğin başından tatlıyı düşünmek gibi olacağını belirtirken, şöyle diyor:   

“Roman yazmak, karanlık bir yerde kamp ateşi yakmak gibidir. Romandaki karakterler küçük odun parçalarıdır, küçük bir ateşin içerisinde hepsi bir araya geldiğinde ise ortaya büyük bir kamp ateşi çıkar. Bu ateş ortaya çıkan romanın kendisidir. Eğer bu süreci doğru yapmazsanız, ateşi büyütemezsiniz.”

OKU  Zamanı Yönetmek

Reddedilmekten Korkma!

Hemen her başarılı insanın ve yazarın yaşadığı gibi, reddedilmeyi tatmış olan King, bu konuda şu tavsiyeyi veriyor:

“Reddedilmeye alışmalısınız. Reddedilmek oyunun bir parçası. Önemli olan hepsinden bir şeyler öğrenmeye çalışmak.”

Bekleme! Yarat…

Yapacağım son alıntıda, bugün birçok yazarın, ya da girişimcinin takıldığı önemli bir noktaya dikkat çeken King, fikirler hususunda şöyle konuşuyor:

“Bana fikirlerin nereden geldiğini soruyorlar. Fikirler bir yerlerden gelmiyor, ben onlara gidiyorum. Tek bildiğim oturuyorum ve yazı makinemi açıyorum; ilk 10 dakika ölü bir balığı koklamak kadar iğrenç geçiyor. Sonrasında kendimi kaptırıyorum ve bu süreç benim için yeni bir maceraya dönüşüyor.”

Warren Buffett-Kontrolü Elden Bırakma

O, bir yatırım dehası. Dünyanın en zengin ve başarılı isimlerinden biri. Warren Buffett, benim de araştırmaktan, okumaktan bıkmadığım ve ilham aldığım isimlerden biri. Dudak uçuklatan servetine, ileri yaşına rağmen halen günde ortalama beş saatini okumak için ayırıyor. En sevdiğim sözlerinden birinde şöyle diyor:

“Ben okuyorum ve düşünüyorum, bu yüzden iş dünyasında birçok insandan daha iyi düşünme alışkanlığına sahibim. Böylece daha iyi karar verebiliyorum”

Zamanı kontrol edebilmenin önemine de sık sık değinen Buffett, bunu şu sözlerle ifade ediyor:

“Eğer hayır diyemiyorsanız zamanınızı kontrol edemezsiniz. İnsanların sizin gündeminizi belirlemelerine izin vermeyin.”

Vaktini, ortalama insanlarla ziyan edeceğine, başarılı ve disiplinli insanlarla harcamanın önemine vurgu yapan hayırsever iş adamı, bu konuda şunları söylüyor:

“Sizden daha üstün özelliklere sahip insanlarla takılmanız çok daha iyidir. Davranışları sizinkinden daha iyi yönde gelişmiş olan ve sizi de o yöne doğru sürükleyebilecek yaşam ortakları seçmelisiniz.”

Yatırım konusunda belki de en çok kulak verilmesi gereken kişi olan Buffet, benim de haayt düsturu haline getirdiğim bir yaklaşımı şöyle özetliyor: “Yapacağınız en büyük yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır.”

Kendisini ne kadar dinlesek azdır ama burada bir son vermek gerekirse, yukarıdaki tavsiyesini pekiştirmek adına şu muhteşem sözleri önemseyip örnek almanı çok isterim…

“Her gün 500 sayfa okumaya çalışın. Öğrenmek bu şekilde birikerek gelişir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu hepiniz yapabilirsiniz ama çoğunuzun üşenip yapmayacağından eminim.”

Zig Zaglar-Hedeflerinizi Somutlaştırın

Kitapları ve videoları sayesinde en çok ilham aldığım isimlerden biri olan Zig Zaglar, 2010 yılında vefat etmiş olsa da, başarı hikayesi ve fikirleri halen dünyanın dört bir yanında insanlara yol göstermeye devam ediyor.

Özellikle motivasyon ve hedeflere ulaşma konusunda zirve bir isim olan Zaglar, odaklanabilmek ve potansiyelini ortaya çıkarmak için kendine hedefler koymalısın diyor…

“Hedefinize ulaşmak istiyorsanız onu görmeli, koklayabilmeli, dokunabilmeli ve tadabilmeli, nasıl göründüğünü ve kendi zihninizde neler hissettiğinizi bilmelisiniz.”

Bunun için hayal gücünü kullanmanın çok önemli olduğunu belirten Zaglar, onun zaten emrimize verilmiş bir güç olduğunun altını çiziyor. Danışanlarıma sık sık verdiğim çalışmalardan biri olan görselleştirme konusunda, “Her gün en az birkaç dakikanızı sizi heyecanlandıracak şeyleri düşünmek için ayırmalısınız” ifadelerini kullanan büyük usta, hayallerini gerçekleştirdiğin takdirde hissedeceğin duyguları taklit etmenin önemine vurgu yapıyor.

OKU  Stresini Kontrol Altına Alman İçin 8 Öneri

Planla!

Hemen her başarılı insan gibi planlamanın önemine vurgu yaptığı bir sözünde ise şöyle diyor Zaglar:

“Her sabah, yapacağınız şeyleri aklınızdan geçirin. Günü planlarken sizi heyecanlandıran şeyleri düşünmek, vücudunuzu yeniler ve enerjinizi yükseltir.”

Bu, zamanını mükemmel bir şekilde kullanmanı sağlayacağı gibi, bir işin sonunu başarılı bir şekide getirdiğini düşünmenin motivasyonu ve enerjisi de yapabana atılamayacak kadar değerlidir…

Alışkanlıkların Önemi

Tüm başarılı insanların ortak özelliği, iyi alışkanlıklara sahip olmalarıdır. Yazının başından da hatırlayacağın gibi, alışkanlıklar geleceğimizi oluşturur. Zaglar bu konuda kısaca şöyle diyor:

“Motivasyon ilerlemene yardımcı olur, alışkanlık başarıya ulaştırır.”

Bu kadar önemli bir konuyu, kısacık bir cümlede çok güzel özetlemiş.

Zihnini Doğru Kullan!

Benim de üzerinde çok durduğum bir konuyu; “Kendini kazanan olarak göremiyorsan, kazanan olarak performans gösteremezsin.” Sözleri ile ifade eden Zig Zaglar, konunun daha iyi anlaşılacağı başka bir sözünde şöyle diyor:

“Unutma, zihninde olup bitenler yüzünden olduğun yerdesin. Ve zihnindekileri değiştirerek ne olduğunu ve nerede olduğunu değiştirebilirsin.”

Kendisinden yapacağım son alıntıda, sürekli öğrenme ve gelişmenin önemine değinen büyük usta, bu konunun altını şu sözlerle çiziyor:

“Hayat bir sınıftır. Sadece yaşam boyu öğrenmeye istekli olanlar sınıfın başına geçebilirler.”

Zig Zaglar’dan daha fazla istifade etmeni çok isterim. Bunun için kitaplarını okuyabilir, ya da Youtube’daki videolarından istifade edebilirsin.

Deborah Liu-Suçluluk Duygusu Seni Aşağı Çeker

Şimdilerde Ancestry CEO’su olsa da kariyeri boyunca Facebook ve Paypal gibi dev şirketlerde önemli işlere imza atan Deborah Liu, bu yazımda yer vereceğim son isim.

Her başarılı insan gibi, zirve yolculuğunda büyük zorluklarla karşılaşmış olsa da onları aşmayı bilen Deborah Liu’nun sözlerine kulak verip uygulayacak olursan, hayatındaki zorlukları aşma konusunda büyük fayda göreceğinden eminim.  

Onay Değil İşbirliği Ara

Özellikle hem cinslerine seslenen Liu, onay beklentisi, eleştiriler, suçluluk duygusu ve özgüven gibi önemli konularda şu muhteşem tavsiyelerde bulunuyor:

“Çoğu zaman kadın liderler beğenilme endişesine kapılır, bu da insanlar üzerinde bir etki bırakmayı onlar için oldukça zorlaştırır. Bir şeyin yanlış olduğunu görüyor ama işbirlikçi/destekçi olmadığınızı düşünmelerinden korktuğunuz için bir şey söylemiyorsanız yanlış yoldasınız. İnsanların sizi onaylayıp onaylamaması inanın o kadar önemli bir şey değil. Asıl önemli olan işbirliği yapmaları ve anlayış göstermeleri.”

Eleştirileri Dinle Ama Seçimi Kendin Yap

Çoğu zaman yaptığımız bir şey hakkında geri bildirimler alır ve yaptıklarımızı onlara göre şekillendirmeye çalışırız. Ancak tüm bu değişikliklerden sonra sizi siz yapan şeyi kaybetmiş oluyorsunuz. Kim olmak istediğinizi ve ne şekilde bilinmek istediğinizi seçin ve ona göre davranın.

Endişe ve Suçluluk Duygusu Aşağı Çeker

Kendinizi özgür bırakın. Endişe ve suçluluk duygusu kadınların yok yere taşıdığı yüklerdir ve üretkenliğinizi azaltır. Bu ikiz duygular çoğu zaman neler olduğuna ya da neler olacağına dair negatif düşüncelere kapılmanıza neden olur. Pişmanlık duymaktansa bir dahaki sefere neyi farklı yapacağınıza karar vermelisiniz.

Özgüven Kendine Verceğin En Güzel Şeydir

Aslında düşündüğünüzden çok daha güçlüsünüz. Size verilen görevleri alın ve nasıl yapılacağını öğreneceğinize inanın. Unutmayın size görev verilmesinin sebebi başarısız oluşunuzu izlemek değil. İnsanlar sizdeki potansiyeli gördükleri için yardımınızı istiyor.

Başarılı insanları dinlemek, söylediklerini uygulamak ve alışkanlıklarını kopyalamak seni de başarıya götürecek sürecin en önemli parçasıdır. Binlerce yıldır insanları başarıya ulaştıran en kestirme yol budur.

Senin başarına, sevgiyle kal 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?