Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Zirve İsimlerden Başarı Tavsiyeleri #1

Gitmek istediğin bir yer varsa, oraya ulaşmak için en kısa ve güvenli yol, daha önce oraya gitmiş birilerini izlemektir. Bunun gibi, nasıl başarılı olacağını öğrenmenin en iyi yolu da, başarılı insanların tavsiyelerine kulak vermektir. Çünkü onlar, senin ulaşmak istediğin yere ulaşmış, bunu yaparken, senin de geçeceğin yollardan geçmiş ve o yollarda karşılaşacağın engelleri aşmış insanlar.

İşte, her biri kendi alanında zirveye ulaşmış isimlerden altın değerinde tavsiyeler!

Ingvar Kamprad-Liderlik Motive Etmektir

Listenin en başına kısa bir süre önce vefat eden Ingvar Kamprad’ı koymak istedim. 1943 yılında babasının hediye olarak verdiği çok küçük bir para ile İKEA’yı kuran ve ilerleyen yıllarda 49 ülkede yaklaşık 500 mağazayı bulan bir imparatorluğa dönüştüren Kamprad, bence girişimciler için harika bir örnek.

Peki Ingvar Kamprad henüz yaşarken, kendi işini yapmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulundu? İşte onlardan birkaçı…

“8 saat mesaiyi unutun. Gerçek bir girişimcinin zaman çizelgesi yoktur.”

“Alçak gönüllü olun. Çevrenizde her zaman sizden daha iyisini yapabilecek ve daha iyi olan birileri vardır.”

“Onları dinleyin fakat kararları kendiniz verin. Bir grubun asla sorumluluğu olmaz. Sadece siz mesulsünüz.”

“Liderlik, motive etmektir ve ilk sizden görmeleri iyi bir örnektir. Eleştirmeyi unutmayın fakat olumlu olanlarla başlayın.”

Sheryl Sandberg – Doğru yol diye bir şey yoktur

Facebook COO’su yani Mark Zuckerberg’den sonraki en önemli yönetici… Dünya devi şirketin satış; pazarlama, iletişim, iş geliştirme ve kamu politikası sorumlusu Sheryl Sandberg, uzun vadeli ve soyut hayaller kurmayı tavsiye ediyor.

“Uzun vadeli planlar, büyük hayaller kurmanızı sağlar” diyen Sandberg’in en önemli tavsiyesi ise şöyle:

“Kendinize ne yapmaktan korktuğunuzu sorun ve bunu nasıl yapacağınızı düşünün. Muhtemelen yapmanız gereken şey tam da budur.”

Brian Chesky – Ailenizi dinlemeyin

Başarıyı çok genç yata yakalayan Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky, 2015 yılında Time dergisi tarafından En Etkili 100 kişi arasında gösterilmişti. Çok genç yaşta milyarder olan ender insanlardan Chesky, gençlere ebeveynlerin hayatlarını yaşamamalarını tavsiye ederken, şöyle diyor:

“Onlar hayatınızdaki en önemli kişilerdir ancak ailenizin kariyer tavsiyelerini asla ciddiye almamalısınız. Dünyadaki baskılar için anne babayı vekil olarak kullanmamalısınız. Bunun büyük bir başarısızlık olacağını varsayıyorum. Ailenize önem verin fakat kendi hayatınız ve hayalleriniz olduğunu bilin.”

Gary Vaynerchuk-Güçlü Yanlarına Odaklan!

Vaynerchuk, benim en sevdiklerimden 🙂 Şimdiye dek defalarca New York Times’ın en çok satan yazarı oldu. Girişimci, milyoner, motivasyon konuşmacısı ve girişimciler için bir guru…

OKU  Sonuçları Şaşırtıcı Psikolojik Deneyler-İnançlarımız

Başarı tavsiyeleri denilince belki de en çok alıntı yapılabilecek kişilerden ama ben onun en önemli gördüğüm iki tavsiyesine yer vereceğim:

“Güçlü yanlarına yatırım yap ve zayıf yönlerini umursama. İnsanlar iyi olmadığı konularda kafa yorup zaman kaybediyor. Kendine olan farkındalığını yükselt ve güçlü yanlarını bul. Sonrasında bütün enerjini bu alana ver.”

“Bugüne kadar ilk 40 konuşmamı ücretsiz yaptım. Komedyen, müzisyen ya da herhangi bir konuşmacı olun kaç kişinin sizi izlemeye geldiğinin önemi yok. Yapmanız gerekeni yapmalısınız. Konuşmacı olarak çıktığım yerlerde başta kimse beni bilmiyordu. Bir kişi de olsa bin kişi de olsa, değer katmaya çalışmalısınız.”

Jessica Alba-Anı Yaşa

Ses getiren filmlerde rol alan, Altın Küre ödülüne aday gösterilen ve son derece başarılı bir oyuncu iken girişimciliğe adım atan Jessica Alba, tavsiyelerine kulak verilmesi gereken bir isim. 2012 yılında The Honest Company adında şirketin kurucu ortağı olarak girişimciliği seçen Alba’nın, bir röportaj sırasında verdiği her biri birbirinden değerli tavsiyelerinden en hoşuma gideni paylaşıyorum.

“Çocuklarımla birlikteyken iş hakkında düşünmemeye çalışıyorum. İşte ise tamamen ofiste ne olduğuna odaklanıyorum. Beynime küçük molalar için izin vermeyi seviyorum. Arka arkaya olan toplantılara katılmam gerekiyorsa molaya çıkıyorum. Ofisin çevresinde yürüyorum ya da lavaboya gidiyorum. Hiç fırsatım yoksa da enerjimi geri kazanmak için kendime bir dakika veriyorum.”

Benedict Cumberbatch-Mükemmelliği Takip Edin

Onu birçoğumuz Sherlock Holmes dizisi ya da Star Trek ile tanımış olsak da, son dönemde Marvel Evreni’nin son dönemdeki en önemli projesi Avengers filmlerinde canlandırdığı Dr. Strange karakteri ile popülaritesi zirveye ulaştı. Başarılı oyuncunun bir televizyon programı sırasında verdiği değerli tavsiyelerden yine en beğendiğim ve bu yazı için tamamlayıcı nitelikte olan bölümü aşağıda paylaşıyorum.

Yaptığınız işi hiçbir zaman mükemmelleştiremeyeceksiniz. Bu, neredeyse imkansız. Açıkçası ben işini kusursuz yapan birini henüz tanımadım. Ancak bu, onu aramamak gerektiği anlamına gelmez. Yani mükemmeliyeti yakalamak için onu sürekli takip etmek gerek. Onu kovalamak, kişisel motivasyonun ana kaynadığıdır. Hatta bu heyecan adeta bir sihirdir.

Richard Branson-Her Şeyi Yazın!

Bugün 400’den fazla şirketi barındıran Virgin Grup’u çok genç yaşlarda kuran ve milyonlarca insana ilham olan Richard Branson, yalnızca yatırımcı ve iş adamı değil, aynı zamanda bir yazar.

OKU  Vizyon Yaratmak Ve Geliştirmek

Branson, birçok durum için her türden listeler yaptığını söylerken, büyük ya da küçük diye ayırt etmeden her fikri yazmak ve bunları takip etmek gerektiğini söylüyor. Ayrıca bu listelerin finansal öncelikleri düzenlemek için harika bir yol olduğunu altını çiziyor. İşte bu konudaki dikkate değer ifadeleri:

“Hayatımı listeler yaparak geçirdim. Bunlar, aranacak kişiler listesinden tutun da fikirler listesine; kurulacak şirketler listesinden işleri halledebilecek kişiler listesine kadar çeşitlilik gösteriyor. Ayrıca bloguma yazacağım konular hakkında, göndereceğim tweetler hakkında ve gelecek planlarım hakkında da listelerim var.”

Bill Gates-Öğrenmeyi Bırakmayın

Onun hakkında çok şey yazmaya gerek yok 🙂 Bugüne kadar hakkında en çok haber okuduğumuz, ya da en çok ilham aldığımız insanlardan biridir hiç şüphesiz ki Bill Gates… Ondan alınabilecek sayısız tavsiye arasından, belki de herkese uyabilecek olanı seçmeye çalıştım…

“Başarı zeki insanların asla kaybetmeyeceklerini düşünmelerine yol açar. Durmayın. Öğrenmeyi bırakmayın. Geçmiş başarılar gelecekte başarılı olacağınızı garanti etmez. En zeki, en bağlantılı ve en yetenekli insanlar bile kaybedebilir.”

Jeff Bezos-Kolay Olmayacak

Muhtemelen başarı tavsiyeleri konusunu bir seri haline getireceğim, o yüzden tadında bırakmak adına yazımı şimdilik sonlandırıyorum. Bunu yaparken de, başarı konusunda tavsiye alınacak en özel adamlardan biri ile bitirmek istedim. Dünyanın en büyük ve en değerli dijital platformu Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, hedeflerinin peşinden giderken, bunun zorluğunu hafife almamak gerektiğini belirtiyor.

Çoğu kişi eğer çok çalışırlarsa iki hafta içinde amuda kalkmada ustalaşacağını düşünüyor. Gerçek şu ki, bu, 6 ay boyunca günlük pratik yapmayı gerektiren bir şey. Eğer iki haftada yapabileceğini düşünüyorsan, sonunda pes edeceksin.”

One comment

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?