Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Değerinin Farkına Var!

Amerikalı konuşmacı ve danışman Gary Thomas Smalley, bir seminer sırasında dinleyicilere elindeki elli dolarlık banknotu göstererek “Bu elli doları kim ister?” diye sordu. Doğal olarak oradaki herkes elini kaldırdı.

Smalley, “Bu parayı içinizden birine vereceğim ama önce şunu yapacağım” dedikten sonra banknotu buruşturdu ve “Bu şekilde halen istiyor musunuz?” diye sordu. Eler yine havadaydı.

Smalley, “Pekâlâ, ya böyle yaparsam” dedikten sonra bu kez banknotu yere atarak ayağının altına aldı ve çiğnedi. Sonra eğilerek yerden kirlenmiş ve buruşmuş haldeki elli doları alarak bir kez daha sordu “Şimdi kim ister peki? Eller yine havadaydı.

Gary Smalley, konuşmaya devam etti; “Burada değerli bir ders aldınız. Bu paraya ne yaparsam yapayım siz onu yine de istiyorsunuz; çünkü değerinden hiçbir şey kaybetmedi. O halen elli dolarlık bir banknot işte.”

Herkesin hayattan beklentileri faklı olabilir ancak hemen hepimiz bir şekilde başarılı, mutlu ve kazanan biri olmak ya da böyle birine dönüşmek isteriz. Böyle bir hayata ulaşabilmek ve bunu sürdürebilecek kişiye dönüşebilmek için de yapılması gereken birçok şey vardır. Ancak en önemlisi, öz saygıdır, kendin ile barışık olmandır. Yani ilk adım, değerinin farkında olmandır.

OKU  Başarılı İnsanlara Has 6 Önemli Alışkanlık

Bu harika gösteri, bize çok şey anlatıyor aslında. Hepimiz hayatın akışı içinde aldığımız kararlar, karşılaştığımız durumlar neticesinde yerlere atılır, çiğnenir, ya da sarsılırız. Hatalar yapar, zor günler geçiririz. Böyle zamanlarda değersiz olduğumuzu ve başaklarının da bizim hakkımızda öyle düşündüğünü zannederiz. Ancak gerçek şu ki, bizler insan olarak değerimizi asla yitirmeyiz. Bunu asla unutmamalısın…

Hayatta ne elde edeceğin, hep kendine verdiğin değer ile orantılı olacak. Mesela biri sana “Bana kazanan, sağlıklı, sorunsuz birini tarif et” deseydi, cevabın ne olurdu? Muhtemelen; kendine güvenen, sıcak kanlı, dengeli, verici özellikleri ön plana çıkmış birini tarif ederdin öyle değil mi? Bunların hepsi doğrudur, ancak hepsinden önemlisi, yukarıda konuştuğumuz gibi kişinin kendi değerinin farkında olması vardır.

Milyonlarca dolarlık sözleşmelere imza atan sporcular, oyuncular, müzisyenler, yazarlar, ya da girişimcilerin en büyük ortak noktası budur, yani kendilerine verdikleri değer. Onlar kendi değerlerinin farkında oldukları için başkaları da onlara bu değerin karşılığını ödemeye seve seve razı olurlar. Yani bir kazanan olmak için kendi kişisel değerini kucaklamalı, kim olduğun konusunda şüphelerinden arınmalısın.

Kazananların felsefesi üzerine yaptığım araştırmaları bir bütün haline getirdim ve dünyanın en büyük online kurs platformu Udemy’de yayınladım. Eğer istersen buradan o kursa ulaşabilir ve bir kazanana dönüşebilirsin. Senin değerine senin başarına…

OKU  Acı ve Zevki Yönetebilmek!

Barış Ege

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?