Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Olmadığın Bir Yeri Terk Edemezsin!

İstediğin en iyi forma ulaşmanı çok isterim 😊 Ancak bilmelisin ki, en iyiye ulaşmak için yaşamda nereye gitmek ve ne olmak istediğini bilmen çok önemlidir. Eğer ulaşmak istediğin hedef, hayat felsefene uyuyorsa hedefine ulaşman sence de daha kolay olmaz mı? O halde önce bu felsefeyi belirlemekte fayda var değil mi? Birçok insan bunu yapmadığı için bir o yana, bir bu yana savrulur durur. O yüzden nereye gitmek istediğin kadar, neden gitmek istediğin de çok önemlidir. Bu konuya “Olmadığın bir yeri terk edemezsin” dememin sebebi bu…

Çünkü bir felsefen olursa, nereye gitmek istediğini bildiğin gibi, neden gitmek istediğini de bilirsin. Şu anda neredesin ve bu seni neden rahatsız ediyor? Ayrılmak istediğin yer nasıl bir yer? Burada seni mutlu etmeyen ne var?

Bunları şimdi tanımlarsan, yola çıkarken amacın belli olur. Nereden ve neden ayrılmak istediğini tanımlarsan, çıkacağın yolda bazı zorluklarla karşılaşsan bile, geri dönmeyi düşünmezsin. Çünkü ayrılmak istediğin yerin seni neden rahatsız ettiğini bilirsin.

Ayrıca yola çıkarken, bazı ağırlıklarından kurtulman da daha kolay olur. Çünkü yaptığın tanımlamanın içinde, şimdiye kadar neden orada kaldığın, hangi ağırlıklarından ötürü harekete geçmediğinde yer alacak. Belki korku, belki şüphe, belki yetersizlik hissiydi senin ağırlıkların… Belki de başka şeyler ancak emin olabilirsin ki, hiç fark etmez. Yeter ki tanımla ve kurtulmak iste.

Başarı ile ilgili birçok tanımlama vardır elbette ancak belki de en kısa ve net olanı kadim bir bilgenin dediği gibi “Başarı hedeflere ulaşmaktır, gere kalan her şey onun üstüne yapılan yorumdur” ben bu sözü çok seviyorum. Hedeflere ulaşmak için de yukarıda konuştuğumuz gibi bazı gereksinimler vardır. Hedefin ne olduğu, bizim şu anda nerede olduğumuzu belirlemek gibi. Madem ki bu bir yolculuk, istersen örneğimiz de yine yolculuktan olsun 😊

OKU  Barış Ege İle Kendini Keşfet

Daha önce hiç duydun mu bilmiyorum ama herhangi bir uçağın, kalkış noktasından varış noktasına giderken rotasından sapma olasılığı %99’dur… Hava akımları, fırtınalar, türbülanslar ve daha birçok engellenemez sebeplerle… Peki rotadan sapma olasılığı bu kadar net bir rakamla belliyse nasıl oluyor da hedefine varıyor? Çünkü rotadan sapma olasılığı net olduğu gibi, kaptan pilotun yapması ve yapmaması gerekenler de o kadar net. Aynı zamanda uçağın ağırlığı, hızı, nereden ne sebeple nereye gittiği… Her şey daha en baştan net bir şekilde tanımlı. Engellerin de farkında, yapabileceklerinin de.

Elbette olmak istediğin kişi için mevcut durumunun üzerine koyman gerekir. Belki daha çok öğrenmek, okumak, antrenman yapmak gibi. Ama daha önemlisi kurtulman gerekenler de vardır. Harekete geçmek, ya da hızlı olmak için bazı ağırlıklardan kurtulmak gerektiği gibi.

Fransız Alpler’indeki Mont Blanc’a tırmanmak için yola çıkan bir grup insan, tırmanıştan bir gece önce son hazırlıkları yapıyordu. Fransız rehber onlara “Zirveye tırmanabilmek için, gereksiz hiçbir eşya, aksesuar, ekipman olmamalı. Fazlalık olabilecek her şeyi burada bırakmalısınız” diye uyarıda bulundu.

İçlerinden genç bir İngiliz, belli ki onunla aynı fikirde değildi. Çantasına son derece ağır bir battaniye, büyük parçalar halinde peynir, bir şişe şarap, birçok değişik objektifi ile bir fotoğraf makinesi, çikolatalar ve daha birçok aksesuarı doldurdu. Sabah onu gören rehber bir kez daha uyardı ama nafileydi. İnatçı İngiliz onları da yanında getireceğini söyledi, hatta bu şekilde de başarabileceğini ispatlamak için kendini grubun önüne atarak tırmanmaya başladı.

OKU  Başarılı İnsanlara Has 6 Önemli Alışkanlık

Grup, rehberle birlikte arkadan devam ediyordu. Mont Blanc’ın zirvesine doğru çıkarken, belirli aralıklarla terk edilmiş bazı eşyalara rastladılar. Önce bir battaniye, ardından bir şişe şarap, daha sonra peynirler, fotoğraf makinesi vs. Zirveye çıktıklarında o genç İngiliz’i de orada gördüler, fazlalıklarının hepsini yol boyunca bırakmıştı. Senin için de zirve, yani hedefin her neresiyse oraya gidebilmek için bazı ağırlıklarından kurtulman gerekiyor.

Mont Blanc tırmanışı, hem yaşanmış bir örnektir, hem de hayatın ta kendisidir bence. Sence de öyle değil mi? Bir zirveye çıkabilmek (hedefine varmak) için optimum ağırlığa sahip olmak gerekir. Aynen bir roketin fırlatıldığı andan itibaren fiziki koşullara göre yükseldiği her yeni seviyede belirli bir parçasını bırakmak zorunda olduğu gibi…

Sen de, hedeflerine ulaşmak için öncelikle kalkışa geçmek adına gerekli cesaret ve kararlılığı sağlamalısın. Ayrıca, yol boyunca sürekli olarak rota ayarlamaları yapmaya hazır olmalısın. Bunu baştan bilirsen, engeller senin için sürpriz olmaz ve aşması da daha kolay olur.

Lütfen dur ve şu sorulara cevap ver;

Nereye gitmek istiyorum?

Neden gitmek istiyorum?

Olduğum yer nasıl bir yer?

Bugüne kadar harekete geçmeme engel olan ağırlıklarım neler?

Şimdi, senin ağırlıklarından kurtulmana diyelim mi 😊

Barış Ege

Yaşam Koçu-NLP Uygulayıcısı

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?