Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Doğru Anlamlandırmak

Anthony Robbins, İçindeki Devi Uyandır adlı muhteşem eserinde şu olayı anlatır;

Vietnam savaşında vurulan iki adam vardı, işkenceleri ile ünlü Hoa Lo hapishanesine konulmuşlardı. Tek başlarına konuldukları hücrelerinde çimento kalıplarına zincirlerle bağlıydılar. Sürekli paslı demirlerle dövülüp, istenilen bilgileri vermeleri için işkence görüyorlardı. Onlardan biri, hayatının orada sona ereceğine inanmıştı ve artık daha fazla işkence görmemek için intihar etmeyi seçmişti.

Diğeri ise orada gördüğü işkenceler canını ne kadar acıtırsa acıtsın oradan kurtulduktan sonra sevdiklerine kavuştuğu anda yaşayacağı sevinci ve kalan hayatında neler yapacağını düşünüyordu. Tüm odağı bunun üzerineydi, Yüzbaşı Gerald Cofee, tercihini yapmıştı. Ve oradan kurtulduktan sonra dünyanın birçok ülkesinde ruhu ayakta kaldığı sürece insan bedeninin her türlü acıya nasıl dayanabildiğini anlattı.

Her ikisi için de yakalanmak ve türlü işkencelere maruz kalmak ellerinde olmayan bir durumdu ancak verdikleri tepkiler onların seçimiydi. Birinin seçimi orada acılar içinde ölmek olurken, diğeri kendini yeniden keşfederek kurtulmuş ve birçok insana ilham olmuştu.

Yine aynı kitapta yetmiş yaşına gelen ve buna farklı anlamlar yükleyen iki kadından bahseder. Onlardan biri yetmiş yıl yaşadığı için vücudunun artık çözülmeye başladığın düşünürken, diğeri ise bir insanın herhangi bir yaşında yapacaklarının kendi inançları tarafından belirleneceğine inanıyor.

Hatta dağa tırmanmanın tam da yetmiş yaşında birine göre olduğuna karar veriyor. Bundan sonra tam yirmi beş yıl boyunca heyecan dolu bu serüveni yaşıyor. Dünyanın en yüksek tepelerine çıkıyor. Hulda Crooks adlı bu kadın Fuji Dağı’na tırmanmış en yaşlı kadın olarak tarihe geçti.

OKU  Barış Ege İle Kendini Keşfet

Belki de bu konudaki en çarpıcı örnek Viktor Frankl’dır. 1942’de Frankl, tüm yakınları ile birlikte Nazi toplama kampına gönderildi. 1942’den 1945’e kadar Nazilerin en korkunç kampı olarak bilinen Auschwitz de dahil olmak üzere toplam dört kampta bulundu ve ailesinin tamamını kaybettiği o kamplardan sağ çıkmayı başardı.

Türlü işkenceler altında geçen yılların ardından Frankl, oradan sadece kurtulmayı değil, çok güçlü bir psikolojiye sahip olarak çıkmayı nasıl başardığını belki de en kısa özet olarak şu ünlü sözü ile dile getirmişti. “İnsan özgürlüğünün son noktası, içinde bulunduğu koşullar ne olursa olsun, bunlara karşı tutumunu seçebilmesidir”

Nazi cellatlarının yüzlerine karşı “Bana her türlü işkenceyi yapabilirsiniz ancak bunlara rağmen nasıl hissedeceğime asla müdahale edemezsiniz” Peki bunu nasıl başarmıştı? Frankl’ın adına Logoterapi dediği ve Psikiyatri biliminde Freud’un psikanalizinden, Adler’in bireysel psikolojisinden sonra Viyana’nın üçüncü terapi okulu olarak kabul edilen yöntem bunu açıklıyor.

Logoterapi, tüm zihinsel ve duygusal hastalıkların, bastırılmış bir boşluk ve anlamsızlığın belirtisi olduğunu söyler. Yani her türlü imkana sahip bir insan, doğru anlamlandırmadığı bir hayatı yaşarken mutsuz, hatta hasta olabilir. Bunun tersi olarak, kendisinin de en katı şekilde deneyimlediği gibi, en çetin acılarla karşılaştığında bile insan buna bir anlam yükleyerek kendini keşfedebilir.

OKU  Büyük Düşünmenin Büyüsü!

En büyük acılar içinde bile insanın bir anlam bulduğunda hayata tutunabileceğini belirten Frankl, bunu bizzat yaşayarak da göstermişti. İnsanın Anlam Arayışı isimli 38 dile çevrilmiş ve milyonlarca satmış kitabında, o korkunç şartlar altında bile hayatın içinde nasıl bir anlam bulduğunu anlatır Frankl. Hayat amacı kişinin ruhunda anlam bulduğunda her şarta dayanabilir.

Victor Frankl, şartlar nasıl olursa olsun insanın yaşadıklarına karşı vereceği tepkinin yüklediği anlama göre değişeceğini ve bunun erişilmez bir özgürlük duygusu olduğunu sadece söylemedi, aynı zamanda yaşayarak gösterdi. O şartlardan kurtulduktan sonra 30 kitap yazdı, 5 kıtada 209 üniversitede ders verdi ve dünyadaki farklı üniversitelerden 29 fahri doktora aldı. Harvard ve Stanford’da misafir profesördü…

Hasılı, kimin başarılı kimin başarısız olacağını belirleyen en önemli faktörlerden biri de neye nasıl anlam yükleyeceği ve kişinin bir hayat amacının olup olmadığıdır.

Bugüne kadar bir şeyi yapmak istediğin halde yapmadığında seni durduran neydi?

………………………………………………………………………………………………………………………..

Mevcut hayatını düşündüğünde elinden gelenin en iyisinin bu olduğuna emin misin?

………………………………………………………………………………………………………………………..

Neleri değiştirir/doğru anlamlandırırsan hayatın daha mutlu ve kazançlı olur?

………………………………………………………………………………………………………………………..

O halde senin doğru soruları sorarak doğru anlamları yüklemene 😊

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?