Barış Ege – Profesyonel Koç, Yazar, NLP ve Bilinçaltı Uzmanı

Koçluk Nedir?

“Koçluk ya da danışmanlık, saati söylemek için danışanın saatini ödünç almaktır” Joe Shumate’e ait bu sözü ben de çok doğru buluyorum.

Burada anlatılmak istenilen şey, danışanın saati söylememesinin sebebinin düşünceleri ile değil, duyguları ile davranmasıdır. Yani sorun olarak gördüğü şeyi tanımlama şeklidir.

Burada kişi ya da kurum bir danışman ile çalıştığında, içinde bulundukları durum nedeniyle göremedikleri fırsat yahut da sorunları bir rehber gözüyle görebilme avantajı elde eder. Ayrıca yine duyguları ile davranmak ya da sorunu doğru tanımlamamak nedeniyle saklı kalan potansiyel, bir koç yardımıyla ortaya çıkarılabilir.

Herkes, ya da her kurum başarılı olabilir ancak bunun için önce kendini tanımalı, güçlü ve zayıf yanları ile yüzleşmeliler. Ardından koç yardımıyla misyon, vizyon ve hedefler belirlenir. Bu hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda da koç her zaman, kişi ya da kurumun doğru eylem planları yapılması, bunlara uyulması ve fırsatların fark edilmesi konusunda rehberlik eder…

OKU  Hemen Mutlu Olmak Mı, Beklemek Mi?

Görüşlerini Paylaşmak İster Misin?